Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Wzdęcia u królików

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby powodowane niewłaściwym żywieniem » Wzdęcia u królików

Trzy króliki
Trzy króliki


      Bardzo często u królików występują wzdęcia. Wzdęcia są odpowiedzią na to, iż króliki mają podawaną karmę skwaśniałą, sfermentowaną lub łatwo fermentującą się. Nieregularne karmienie królików także prowadzi do pojawienia się wzdęć u naszych podopiecznych.

      Niektóre pasze zadawane królikom np. mokra koniczyna lub zmoczone liście buraczane, bardzo często wywołują wzdęcia w królików. Typowym objawem wzdęcia u królików jest nienormalne powiększenie objętości wzdętego gazami brzucha. Przy wystąpieniu silnego wzdęcia królik odczuwa duszność wskutek ucisku wzdętego żołądka i jelit na latkę piersiową. Hodowca przy opukiwaniu chorych brzuchów królików może usłyszeć charakterystyczne bębnienie. Chory królik jest bardzo smutny, nic nie je, leży spokojnie na brzuchu z wyciągniętymi do tyłu nogami. Wzdęcia mogą trwać przewlekle, ale bardzo często kończą się śmiercią królika po upływie paru godzin. Rokowanie przy wzdęciach nie może być pewne. Śmierć królika występuje najczęściej poprzez uduszenie się, lub poprzez pęknięcie ściany żołądka lub ściany jelita i wydostania się mas kałowych do wnętrza jamy brzusznej.

      W wypadkach, w których występujące wzdęcia nie są bardzo ostre, można je leczyć stosując kilkakrotnie zimne lewatywy i masując delikatnie brzuch królika. W ciągu jednego dnia nie należy podawać królikom żadnego jedzenia, można stosować natomiast środki przeczyszczające. Pomocne jest także podawanie królikom środków które zmniejszają fermentację spożytej paszy, np. kreolinę (2-5 kropel podajemy na łyżeczce z wodą) lub salol (?/? tabletki lub mała szczypta rozpuszczona w łyżeczce wody).

      Wzdętego królika, hodowca powinien zmuszać do poruszania się po klatce przepędzając go z jednego końca na drugi, ponieważ królik przemieszczający się pobudza ruch robaczkowy jelit.
Polecamy
Komentarze (2)
Autor: ~Maniek (2019-03-22 01:15:03)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Wzdęcia u królików


Zimna lewatywa?!?! Nigdy! Pogarsza sprawę!
Z wieloletniej praktyki i konsultacji z weterynarzem - leki przeciwbólowe(!) (Meloxicam-metacam albo Elanco-robenacoxib), simeticon(!) (np. Espumisan) i Gasprid - cisaprinum. Delikatny masaż brzuch [...]
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~marzena (2017-04-07 16:27:56)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

rasa


szara królica miała 3 białe króliczki żadne z rodziców i przodków nie było białe
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2019