Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Rośliny motylkowe

krole.pl » Żywienie królików » Pasze używane w żywieniu królików » Rośliny motylkowe

Trzy króliki w klatce jedzące zielonkę
Trzy króliki w klatce jedzące zielonkę
     Do uprawnych roślin motylkowych należą: koniczyny, lucerna, wyka, bobik, groch, komonica, esparceta, seradela oraz łubin. Rośliny te zawierają bardzo dużo białka, dlatego są tak ważne w żywieniu królików. Króliki bardzo chętnie zjadają rośliny motylkowe.

     Rośliny motylkowe trzeba skarmiać z duża ostrożnością, ponieważ w dużych ilościach mogą spowodować zaburzenia w trawieniu królików, a w szczególności wzdęcia. Można temu zapobiec poprzez skarmianie roślin motylkowych zmieszanych z innymi roślinami, zwłaszcza z trawami. Prawdopodobnie kminek także posiada właściwości zapobiegające powstawaniu wzdęć. Młoda kończyna jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza na początku wiosny, ponieważ w tym okresie króliki nie są po zimie przyzwyczajone do zjadania tak bardzo świeżych roślin. Po zadaniu królikom świeżej kończyny, nie można podawać im wody do picia. Spośród motylkowych w skład roślin łąkowych wchodzi najczęściej koniczyna czerwona, koniczyna szwedzka, komonica błotna, a na pastwiskach koniczyna biała oraz komonica pospolita. Uprawianymi mieszankami pastewnymi są: koniczyna czerwona, koniczyna szwedzka. W miejscach gdzie kończyna czerwona nie wschodzi, uprawiana jest za nią koniczyna inkarnatka.

Królik przy marchewce
Królik przy marchewce
     Najbardziej wartościową paszą motylkową jest lucerna, którą zjadają bardzo chętnie zwierzęta hodowlane i nie tylko. Lucerna jest bardzo łatwo strawna i bardzo pożywna. Nadaje się idealnie do skarmiania zarówno w stanie świeżym oraz w stanie suszonym na siano. Wartościową paszą dla królików jest również esparceta. Seradela jest ona idealna dla samic karmiących młode. Króliki chętnie jedzą je na świeżo raz w stanie wysuszonym na siano.

     Odpowiednią paszą dla królików, jest także łubin słodki, który jest bardzo chętnie zjadany przez króliki pod każdą postacią. Króliki nie chcą zjadać łubinu gorzkiego, który zawiera gorczycę, ponadto jest on trujący, tak samo jak siano łubinowe, które króliki chcą jeść, w wyniku czego dochodzi do zatruć. Zakiszanie łubinu również nie odgorycza go w sposób wystarczający tak, że i kiszonka z łubin jest dla królików bardzo szkodliwa.
Polecamy
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023