Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Inne rośliny używane w żywieniu królików

krole.pl » Żywienie królików » Inne rośliny używane w żywieniu królików

Królik w wysokiej trawie
Królik w wysokiej trawie
     Słonecznik jest spożywany przez króliki hodowlane bardzo chętnie, po słoneczniku zwierzęta nie pozostawiają żadnych pozostałości, nawet twardych łodyg. Słonecznik zawiera bardzo dużą zawartość białka, jest bardzo wartościowym pokarmem. Nadaje się on do skarmiania zarówno w stanie świeżym, jak również na zielono i zakiszony. Słonecznik można zakiszać osobno, jak również poprzez zmieszanie go z zieloną kukurydzą.

     Żywokost posiada na sobie silne owłosienie, dlatego nie jest on tak jak słonecznik chętnie zjadany przez króliki. Niemniej jednak podczas wczesnej wiosny, żywokost jako pierwsza zielonka, po dokładnym zdrobnieniu oraz zmieszaniu z ziemniakami jest odpowiednią paszą zadawaną królikom. Żywokost nie nadaję się jednak na siano, ale na dobre zakiszanie, i pod postacią kiszonki, króliki hodowlane chętnie zjadają żywokost.

     Gorczyca biała po mimo swojego bardzo intensywnego i ostrego posmaku, stanowi dobrą paszę dla królików. Gorczycę białą trzeba skarmiać bardzo wcześnie, jeszcze przed kwietniem, ponieważ później bardzo szybko staje się zdrewniała, a osadzając łuszczyny gromadzi bardzo duże ilości olejku gorczycowego. W tym okresie nie nadaje się już na paszę dla królików hodowlanych.

Dwa króliki na sianie
Dwa króliki na sianie
     Podróżnik (cykoria) stanowi bardzo dobrą paszę dla królików. Roślinę tą można skarmiać na świeżo lub zakiszoną. Korzenie można skarmiać świeże oraz suszone. Liście cykorii z duża łatwością i bez problemów zakiszają się bez jakichkolwiek trudności.

     Topinambur (bulwa) może być używana jako karma dla królików zarówno w postaci świeżej, jak i wysuszonej na siano czy też pod postacią kiszonki. Poprzez odpowiednie rozdrobnienie zakiszanie liści i łodyg topinamburu nie przysparza większych trudności. Bulwy tej rośliny w stanie świeżym stanowią idealną paszę na okres zimowy. Wydajność bulwy jest wprawdzie nieco mniejsza niż wydajność ziemniaków, lecz łodygi jego oraz liście stanowią o wiele lepszą paszę niż nać ziemniaczana i dlatego wartość jego jako rośliny pastewnej jest bardzo duża.

     Malwa pastewna stanowi na naszych obszarach kraju nową i mało rozpowszechnioną rośliną uprawną stosowaną w żywieniu królików. Malwa pastewna to bardzo dobry pokarm dla królików, w szczególności po wcześniejszym zakiszeniu.

Cztery króliki
Cztery króliki
     Kapusta pastewna może być uprawiana jako poplon po wcześniejszych warzywach bądź po wykopaniu wczesnych ziemniaków. Liście kapusty pastewnej należy zbierać oraz skarmiać zanim jeszcze zeschną i pożółkną. Liście kapusty pastewnej można także zakiszać . kaczany należy przechowywać w kopcach tak jak w przypadku buraków. Do skarmiania należy pokroić je wzdłuż, aby króliki lepiej wyjadały rdzeń.

     Jarmuż jest idealną paszą zieloną dla królików na okres zimowy. Warto obsiewać jarmużem grządki po zbiorze innych roślin warzywnych podczas jesieni, dzięki temu możemy zabezpieczyć się w zapas zielonki na okres całej zimy.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023