Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Odpadki kuchenne w żywieniu królików

krole.pl » Żywienie królików » Inne rośliny używane w żywieniu królików » Odpadki kuchenne w żywieniu królików

Króliki w klatce
Króliki w klatce
     Odpadki kuchenne w żywieniu królików są istotną karmą stosowaną w hodowli królików, ponieważ każde gospodarstwo domowe może z korzyścią zużyć w tym celu resztki zup, obierzyny, nie dojedzone przez ludzi ziemniaki, marchew oraz inne warzywa, kasze, jak również inne potrawy mączne. Hodowca jednak musi pamiętać, aby jak najstaranniej usuwać z klatek królików nie dojedzone resztki karmy, ponieważ łatwo się ona kwaśnieje i może zaszkodzić zwierzętom. Pasze wodniste należy podawać królikom mieszając z paszami suchymi, ponieważ w ten sposób można uzyskać karmę wilgotną, na pół sypką, gdyż pod tą postacią jest ona najlepsza i najzdrowsza dla królików.

     Ze wszystkich odpadków kuchennych nadających się na paszę dla królików na szczególną uwagę zasługują:
     Resztki oraz skórki chleba można skarmiać królikom wyłącznie po wcześniejszym wysuszeniu, ponieważ dzięki zasuszeniu chleba króliki zaspokajają potrzebę gryzienia. Odpadki kuchenne chlebowe są doskonałą paszą treściwą dla królików i w zupełności mogą zastąpić dawki ziarna, otrąb czy śrutu. Gdy resztki chleba są lekko zapleśniałe, należy zeskrobać z nich pleśń, a chleb przeznaczony na paszę dla królików należy przyrumienić na blaszce. Tak przygotowany chleb nie stanowi żadnego zagrożenia dla królików. W każdym razie skarmiając suche odpadki chlebowe zaleca się zachować duża ostrożność. Silnie spleśniały chleb w żadnym wypadku nie nadaje się już na paszę dla królików.

     Osad po wygotowaniu kawy zbożowej można podawać królikom bez żadnych ograniczeń. Osad po wygotowaniu kawy zbożowej należy przesuszać na blaszce kuchennej, po czym należy go przechowywać w woreczku. Z początku króliki jedzą osad z kawy zbożowej niechętnie, lecz gdy zadajemy go mieszając z paszą miękką zaczynają się do niego przekonywać. Wartością pokarmową osad dorównuje otrębom pszennym.

Czarno biały królik w klatce
Czarno biały królik w klatce
     Obierzyny z ziemniaków są bardzo wartościową, a przy tym najtańszą paszą dla królików. Gdy wyrzucamy je z pomyjami, marnujemy ogromne ilości paszy. Obierzyny z ziemniaków są bardzo cenną paszą stojącą na równi z całymi kłębami ziemniaczanymi. Obierzyny z ziemniaków możemy skarmiać królikom w stanie surowym, gotowanym, suszonym lub kiszonym. Można też wypiekać z nich, po przemieleniu na młynku do mięsa i po zmieszaniu z otrębami, mąką pastewną lub śrutą, rodzaj sucharów stanowiących dobrą paszę treściwą dla królików. Najodpowiedniejszym sposobem na przechowywanie obierzyn ziemniaczanych jest ich zakiszanie.

      Liście z endywii spożywanej przez ludzi na sałatkę, można skarmiać królikom bez obaw i w każdej ilości. Nie zaszkodzi ona królikom.

     Liście rzewienia (rabarbaru) mogą wywołać w królików szkodliwe następstwa wskutek wysokiej zawartości kwasu szczawiowego. Należy więc ograniczyć jego ilość stosowaną w żywieniu królików. Hodowcy jednak twierdzą, że w razie konieczności liście rabarbaru mogą przez pewien czas (niedługi czas) stanowić poważny składnik paszy zielonej królików.

     Odpadki z dyni króliki jedzą bardzo niechętnie. Najlepiej skarmiać je razem z inną rozgotowaną miękką paszą.

Dwa białe małe króliki
Dwa białe małe króliki
     Odpadki z owoców (obierzyny, łupki, spady) można zadawać królikom do jedzenia beż żadnych obaw. Po krótkim czasie króliki przyzwyczajają się do tej paszy i jedzą ją bardzo chętnie. Należy jednak pamiętać, że owoce stanowią jedynie przysmak w żywieniu królików, nie mają jednak większej wartości pokarmowej. Części gnijące i robaczywe należy przed zadawaniem owoców wyciąć.

     Owoce zielone i niezupełnie dojrzałe nie nadają się na paszę dla młodych królicząt.

     Strąkowiny grochowe jędzą je króliki bardzo chętnie, nie należy jednak zadawać ich zbyt wiele. Po wysuszeniu strąkowiny dobrze przechowują się i stanowią zapas paszy zimowej.

     Ogórki oraz ich ziarna nie są chętnie zjadane przez króliki.      Łupiny z pieczonych ziemniaków nie nadają się na paszę i nie mają żadnej wartości pokarmowej. Można także wykorzystać na paszę dla królików odrzucone podczas gotowania liście i kaczany kapusty, obierzyny z kalarepa i brukwi oraz zeskrobaną skórkę z marchwi. Dobre urozmaicenie żywienia królików stanowią także odpadki z pora, pietruszki, selera oraz kopru.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024