Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Ślinotok u królików

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby powodowane niewłaściwym żywieniem » Ślinotok u królików

Pysk chorego królika na ślinotok
Pysk chorego królika na ślinotok
      Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.

      Pasza spleśniała, zawierająca ostre kolce i twarde ości zbóż, może spowodować wystąpienie tej choroby. Chore króliczęta silnie się ślinią. Ślina ścieka im z kącików pyszczka na podbródek i na piersi. Szyja i piersi takich królicząt są stale mokre, sierść jest cały czas zlepiona, mokra i po pewnym czasie wypada. Na skórze zaczynają tworzyć się rany. Wyleniały pyszczek chorych królików zmienia z czasem wygląd, rysy zaostrzają się.
Choroba ta wywołana jest zapaleniem błon śluzowych jamy ustnej, a niekiedy także i gardła.

      Leczenie ślinotoku jest na ogół bardzo proste i bardzo skuteczne. Hodowca musi co dziennie zanurzać na kilka lub kilkanaście sekund pyszczki chorych królicząt do 5% roztworu ałunu (50 g ałunu na 1 litr wody). Królikom nie zaszkodzi także przemywanie jamy ustnej różowawym roztworem nadmanganianu potasu. Po kąpieli obcieramy pyszczki chorych sztuk czystą, suchą szmatką.

      Króliki chore należy oddzielić od osobników zdrowych , a po ukończeniu leczenia odkazić klatki, w których one przebywały.
Polecamy
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2018