Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Szynszyl wielki

krole.pl » Rasy królików » Rasy duże » Szynszyl wielki

      Na początku lat dwudziestych ubiegłego wieku Anglik Chris Wren kojarząc szynszyla małego z belgijskim olbrzymem, stworzył nową rasę o nazwie Szynszyl wielki.

      Króliki ras Szynszyl wielki i mały znane są i hodowane w wielu krajach, lecz nigdy nie podjęto prób ujednolicenia standardów dla tych ras, stąd duże różnice we wzorcach między innymi w długości okrywy włosowej. W Stanach Zjednoczonych występuje Szynszyl wielki jak i Szynszyl mały oraz ich tamtejsze wersje American Chinchilla (rasa średnia) i American Giant Chinchilla (rasa dużą powstała z kojarzeń szynszyla wielkiego z belgijskim olbrzymem). Szynszyl wielki hodowany jest od wielu lat w Polsce. Szynszyl wielki w Polsce został zakwalifikowany do ras średnich, cechuje się dobrymi przyrostami a wydajność rzeźna wynosi około 55%.

      Królik swą nazwę zawdzięcza barwie futra podobnej do okrywy włosowej małego gryzonia południowoamerykańskiego tzn. szynszyla(Chinchilla laniger). Posiada szarą barwę włosów pokrywowych o odcieniu niebieskawym z ciemnymi i białymi wierzchołkami, które tworzą charakterystyczny woal. Jego uszy są ciemniejsze, czarno obramowane. Młode króliki rodzą się ciemne, a charakterystyczną barwę osiągają dopiero w wieku 2 tygodni. Dzięki tak cenionej barwie rasa ta szybko zyskała uznanie hodowców w wielu krajach. Z czasem zostały wyhodowane różne odmiany barwne, ale u nas w kraju rzadko się je spotyka.

Masa ciała w poszczególnych miesiącach życia
Wiek w miesiącach 3 4 5 6 7 8
Masa w kg 2,2 2,8 3,4 4,2 3,6 4,5

Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 4,0 kg; najwyższa - 5,8 kg.



Króliki rasy Szynszyl wielki
Króliki rasy Szynszyl wielki

WYGLĄD


      Królik posiada harmonijną budowę ciała. Tułów ma długi walcowaty bardzo dobrze umięśniony. Przód oraz zad szeroki, partia grzbietowa bardzo mocno rozwinięta. Głowa królika osadzona jest mocno na krótkiej szyi, u samców szeroka, lekko garbonosa. Królik tej rasy posiada mięsiste uszy, mocno osadzone oraz zakończone łyżeczkowato, o długości 14 cm. Zewnętrzna powierzchnia uszu jest równomiernie owłosiona.

      Kończyny są silne, średnio długie. U samic starszych (ponad 1 rok) dopuszcza się małe, symetryczne podgardle. Ogon jest krótki i dobrze przylega do tułowia. Okrywa włosowa tej rasy królików jest gęsta, sprężysta oraz jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm.

      Barwa włosów pokrywowych szynszyli wielkich jest szara o odcieniu niebieskawym z ciemnymi i białymi wierzchołkami (tzw. woal), jest jednolita na całym ciele. Klin karkowy mały w kolorze jasnoszarym. W partii brzusznej występuje barwa włosów jaśniejsza. Uszy ciemne, czarno obramowane. Ogon od strony górnej czarny, przeplatany szarobiałymi włosami, od spodu biały.

Królik szynszyl wielki na dworze
Królik szynszyl wielki na dworze
      Barwa włosów podszyciowych ciemnoniebieska zajmuje około 2/3 długości włosa. Strefa środkowa około 7 mm barwy białoszarej. Nad strefą środkową czarny pas szerokości około 3 mm. Przy rozdmuchiwaniu okrywy wyraźnie widoczna jest strefowość w ubarwieniu włosów. Oczy ciemnobrązowe, barwa pazurków od brązowej do czarnej.



WADY DOPUSZCZALNE


      Mniej harmonijna budowa ciała królika. Głowa i szyja wydłużona. Uszy delikatne, mało owłosione, o długości od 12 cm do 14 cm lub od 14 cm do 16 cm. Słabe, krótkie kończyny. Zbyt duże podgardle. Okrywa włosowa mniej gęsta, mniej sprężysta, włosy królika za cienkie lub za grube. Niewielkie odchylenia długości włosów pokrywowych w stosunku do standardowej długości 3 cm. Rozjaśnienie barwy na bokach i kończynach przednich. Znaczne rozjaśnienie woalu i włosów podszyciowych. Zbyt duży klin karkowy. Słabo zaznaczona czarna linia obramowania uszu. Lekkie zarudzenie okrywy włosowej. Małe odchylenia w barwie oczu oraz pazurków w stosunku do wymagań wzorca.



WADY NIEPOPUSZCZALNE


      Masa ciała królika poniżej 4,0 kg lub powyżej 5,8 kg. Długość uszu poniżej 12 cm lub powyżej 16 cm. Uszy królika obwisłe. Wyraźne widoczne zażółcenie, zarudzenie, zbrązowienie okrywy. Brak wyraźnej strefowości. Barwa włosów podszyciowych biała. Barwa oczu inna niż ciemnobrązowa, pazurki białe.
Polecamy
Komentarze (4)
Autor: ~Nikola (2021-12-12 15:03:55)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Zdjęcia przy opisie ras


Jakby maszyna losujaca wklejala,
pomieszane i to w kilku rasach.
Autor: ~kicka (2020-05-02 21:42:49)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

króliś kicek


takie jakby były w innym kolorze np. czarno biały bo ja mam królika karzełek teddy i jest czarno
biały
Autor: ~Krystian (2018-04-13 21:20:49)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

To nie szynszyl tylko wjs


Króliki ze 2 zdjęcia to rasa (wjs) wielki jasnosrebrzysty
Autor: ~OPOL (2015-04-26 08:24:11)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

fotki


Młode na zdjęciach to WJS - autor sie nie przyłożył


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 6 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024