Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Tasiemiec u królików

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby pasożytnicze- ziarniaczyca u królików » Tasiemiec u królików

Królik biało-czarny
Królik biało-czarny
      Tasiemiec jest płaskim robakiem, który pasożytuje w przewodzie pokarmowym zwierząt. Tasiemiec ma kształt płaskiej taśmy (od tego wzięła się jego nazwa) podzielonej na wiele odcinków zwanej członami. Na przednim końcu tasiemki, znajduje się główka, która jest wyposażona w przyssawki oraz haczyki, którymi tasiemiec przytwierdza się do ściany jelita. Pasożyt odżywia się wchłaniając pokarm całą powierzchnią swojego ciała. W organizmie żywiciela pośredniego, rozwija się stadium larwalne tasiemca zwane wągrem. Dopiero po zjedzeniu wągra, dochodzi do zarażenia się królika. Dojrzałe tasiemce żyją w przewodzie pokarmowym królików, podczas gdy larwy, czyli wągry, które mają wielkość łepka szpilki mają kształt białych ziarenek, żyją w narządach wewnętrznych i w mięśniach.

      W jelicie królika mogą żyć dwa gatunki tasiemców, jeden ma długość około 50cm i szerokość 1,5cm, drugi jest mniejszy, ma długość około 30cm i szerokość 1cm. Króliki mogą mieć w sobie także tasiemca, który pasożytuje u psów. Pod skórą, między mięśniami, w samych mięśniach oraz w gałce ocznej królika, mogą zagnieżdżać się wągry tasiemca, zaś w wątrobie można znaleźć czasami kuliste wągry tzw. tasiemce grochowate.

      Królik, który zostanie zaatakowany przez tasiemca, może mieć objawy zapalenia jelit, biegunki, świądu oraz zaczerwienienia okolicy odbytu. Czasami może wystąpić także objaw porażenia nerwowego i drgawek tzw. padaczka robaczna. U królików które zostały bardzo ciężko zaatakowane przez tasiemce, może pojawiać się zwiększająca się niedokrwistość. Chore króliki, niechętnie pobierają pokarm, chudną, tracą siły, co doprowadza zwierzę do śmierci.

Tasiemiec którego żywicielem pośrednim jest królik
Tasiemiec którego żywicielem pośrednim jest królik


      Jednym ze sposobów wykrywania tej choroby u królików, jest wykrywanie w kale królika dojrzałych członków tasiemca. W kale czasami występują też pojedyncze jaja tasiemca, zdarza się to bardzo rzadko, ponieważ tasiemce nie składają jaj pojedynczo i mogą dostać się do jelita tylko wskutek przypadkowego pęknięcia bądź rozpadu dojrzałego członka.
Dlatego badanie kału pod mikroskopem
nie jest dokładną metodą rozpoznania tasiemczycy.

      Podczas oglądania wnętrzności padłych królików powinniśmy wyszukiwać tasiemców w jelitach. Przy tej czynności należy dokładnie oglądać znalezione w jelicie twory, aby nie pomylić tasiemców ze złuszczonymi nabłonkami bądź innymi taśmowatymi tworami, które mogą znajdować się w treści jelita.

      Tasiemczyca jest bardzo niebezpieczna, wówczas gdy w ciele królika występuje w jednym czasie duża liczba pasożytów , zwłaszcza gdy zaatakują one króliki młode i słabe. Króliki dorosłe, silne i żywotne, w małym stopniu zaatakowane przez tasiemce, mogą znieść chorobę bez większych niepożądanych skutków. Choroba ta jednak przynosi szkody gospodarcze, po wykluciu jej należy niezwłocznie przystąpić do leczenia.
Leczenie tasiemców u królików sprowadza się do trzech kolejnych etapów
  • 12-sto godzinnego wygłodzenia
  • podania królikom środka przeciwrobacznego
  • przeczyszczenia

          Hodowca który chce otrzymać dobre wyniki leczenia, nie powinien podawać królikom nic do jedzenia przez 12-ście godzin przed podaniem środka przeciwrobacznego. Środki przeciwrobaczne królikom może zadać wyłącznie lekarz weterynaryjny.

          Ogólną zasadą zapobiegania inwazji tasiemców, jest ochrona królików przed zjadaniem wągrów tasiemca wraz z ich żywicielami pośrednimi, czy też razem z częściami ich ciała oraz chroniąc króliki przed spożyciem jaj tasiemców, pasożytujących w postaci dojrzałej u innych zwierząt. Ten cel można osiągnąć poprzez systematyczne odrobaczenie psów, które są głównymi żywicielami tasiemców, których wągry występują u królików. Tak samo po uboju należy niszczyć narządy wewnętrzne królików, na których mogłyby występować larwy tasiemców (wągry). Wągry można u królików rozpoznać jedynie podczas uboju, są to półprzezroczyste pęcherzyki różnej wielkości, które są zawieszone na narządach wewnętrznych w jamie brzusznej lub w mięśniach oraz pod skórą.

    Króliki w królikarni
    Króliki w królikarni
          Królik nie zarazi się tasiemcem bezpośrednio od innego królika, nawet jeśli zjadłby jago kał, na którym są dojrzałe człony robaka. Na chorym króliku mogą żyć owady które przenoszą tasiemca, dlatego należy oddzielić chore zwierzęta od reszty, a kał ich starannie zbierać i niszczyć. Klatki królików chorych należy codziennie bardzo dokładnie czyścić, a dwa razy w tygodniu odkażać wrzątkiem, a następnie po spłukaniu jej wodą, klatkę trzeba wystawić na słonce aby dokładnie wyschła. Ten zabieg wystarcza zazwyczaj aby zabić wszystkie jajeczka tasiemca, larw oraz dojrzałych różnych owadów,
    będących żywicielami pośrednimi pasożyta.

          Hodowca może w swojej hodowli królików prowadzić przemienny sposób użytkowania klatek. Co miesiąc należy zwalniać pewną ilość klatek, które poddaje się bardzo gruntownemu , po czym umieszcza się w nich króliki z innych klatek, podlegających odkażeniu w następnej kolejności. Hodowca nie powinien na teren królikarni wprowadzać psów, musi także pamiętać o ich systematycznemu odrobaczaniu co najmniej dwa razy do roku. Psy nie powinny jeść odpadków rzeźnych z ubojni królików, a przede wszystkim ich narządów wewnętrznych, na których rozwija się największa ilość wągrów.
  • Polecamy
    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek
    Temat:
    Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 5 =
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    krole.pl © 2024