
Polony tipinamburu
Topinambur (bulwa) jest rośliną, która ma wiele wspólnego ze
słonecznikiem. Topinambur wyrasta o wiele słabiej niż słonecznik, ale jest bardziej krzaczasty i posiada bulwy, które są bardzo chętnie zjadane jak same pędy przez króliki. Roślina ta bardzo dobrze rośnie na glebach lekkich oraz cięższych, nieodpowiednia jest dla niego gleba podmokła.
Topinambur na glebach torfowych daje bardzo dużo masy zielonej, ale nie zawiązuje bulw. Jest rośliną, którą można uprawiać na tej samej grządce przez wiele lat. Osoba uprawiająca tą roślinę, powinna unikać częstego zmieniania grządki topinamburu, ponieważ on odrasta z pozostałych w ziemi bulw i łatwo może
stać się dokuczliwym chwastem. Dobre plony z tej rośliny możemy otrzymać
przy dużym nawożeniu obornikiem oraz gnojówką. Uprawę topinamburu nastawiamy na produkcję albo zielonej masy, bądź na bulwy. Nie można z tej rośliny uzyskać dwóch pełnych plonów. Roślina ta rozmnaża się z sadzeniaków, tak samo jak w przypadku ziemniaków. Ponieważ bulwy są zupełnie niewrażliwe na mróz, można sadzić je bardzo wcześnie. Najczęściej najlepiej sadzić go w drugiej połowie kwietnia w odstępach 50cm x 50cm - jeśli jest uprawiany na pozyskanie bulw, na głębokość około 7cm. Gdy chcemy uprawiać roślinę na uzyskanie masy zielonej, należy go sadzić częściej, dzięki temu otrzymamy łodygi cieńsze i mniej zdrewniałe.
Powstałe luki w rzędach można uzupełnić dosadzaniem skiełkowanych bulw. Zabiegi pielęgnacyjne polegają wyłącznie na spulchnianiu międzyrzędzi oraz na odchwaszczaniu bezpośrednio po wzejściu oraz po raz drugi, gdy rośliny są już duże, zanim zamkną się liście nad ziemią. Podczas drugiego spulchniania należy poszczególne krzaki obsypać podobnie jak robi się to w przypadku ziemniaków.

Bulwy topinamburu
Jeżeli w pełnym rozwoju roślin zetniemy je dla uzyskania zielonej masy, wówczas z 10m? grządki możemy pozyskać nawet do 100kg liści oraz łodyg. W sprzyjających warunkach zbiór może okazać się znacznie większy. Jeśli zamierzamy posiadać pełny zbiór bulw, należy pozostawić nać nie tkniętą aż do powstania pierwszych mrozów. W tych warunkach zbiór zielonej masy jest o wiele mniejszy. Bulwy należy pozostawić w ziemi, ponieważ są one niewrażliwe na panujący mróz, zaś w kopcach bardzo szybko gniją. Bulwy
topinamburu należy wybierać z ziemi stopniowo, w miarę naszych potrzeb. Zbiór bulw należy obliczać na 15kg lub 20 kg z 10m? grządki.
Bulwy topinamburu są bardzo dobrą
paszą dla królików.
Pędy roślin można skarmiać w stanie świeżym, w stanie wysuszonym bądź na siano lub poprzez zakiszenie.
Przy należytym rozdrobnieniu zakiszają się one bardzo łatwo.