Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Rasy królików

krole.pl » Rasy królików

Królik na trawie w stanie dzikim
Królik na trawie w stanie dzikim
      Króliki domowe pochodzą od jednego gatunku dzikiego, ale w skutek zabiegów hodowlanych człowieka, bądź też samorzutnie wytworzyło się ich szereg ras, czasami bardzo różniących się miedzy sobą. Wielką różnorodność stwierdzamy zwłaszcza pod względem ogólnej wielkości, umaszczenia, budowy okrywy (sierści), proporcji sylwetki a wreszcie kształtu głowy i wielkości uszu. Budowa ciała wewnętrzna wykazuje o wiele mniejsze różnice. Pod względem ogólnej budowy ciała i poszczególnych jego części króliki stanowią raczej jednolity materiał.

      Różnice wielkości występujące pomiędzy rozmaitymi rasami królików bywają jednak wprost ogromne. Wystarczy porównać np. polskiego gronostaja, prawdziwego karzełka pomiędzy królikami, nie przekraczającego 1,25 kg wagi żywej, z olbrzymem belgijskim, dorastającym nawet do 9 kg wagi żywej. Podobna różnorodność występuje w umaszczeniu. Obok królików maści "dzikiej" oraz czarnych istnieją rasy białe, zarówno albinosy nie wytwarzające w ogóle barwnika poza hemoglobiną, o zupełnie białej sierści, różowej skórze i czerwonych oczach (np. królik biały polski), jak i całkowicie białe króliki niealbinotyczne, niebieskookie (białe wiedeńskie) albo czarnookie (białe mazurskie).

      Występują także rasy królików srokatych (plamistych). Inny układ ciemnych plam na białym futerku widzimy np. u srokaczy angielskich, a inny u niemieckich. Białe o czarnych uszach, nogach, ogonie oraz pyszczku są króliki gronostaje rosyjskie. Króliki holenderskie maja przód ciała i tylne stopy białe. Uszy, plamy na policzkach i tylna część tułowia (z wyjątkiem końca stopy i pazurków) są rozmaicie zabarwione, najczęściej na barwę żółtą. Króliki japońskie są niesymetrycznie trójbarwne łaciaste.

      Występują także króliki mające futerka szare, popielate, srebrzyste, płowe, niebieskie, brązowe oraz całkowicie szare i czarne podpalane. Głowa większości królików jest owalna, lekko wydłużona, o prawie równym profilu. Tylko u tzw. królików baranów głowa jest wyraźnie garbonosa.

Królik na trawie
Królik na trawie
      Długość uszów królików zazwyczaj nie wiele przekracza długość głowy. U niektórych ras jak np. u polskich gronostajów, uszy powinny być krótsze niż głowa, a przy tym koniecznie sztywno stojące ku górze. Dla innych ras typowe jest zwisanie jednego ucha, podczas gdy drugie trzymają uniesione w górę, albo np. u angielskich baranów długie i szerokie uszy zwisają luźno po obu bokach głowy. U typowych sztuk tej rasy, nie mającej już zresztą znaczenia gospodarczego, szerokość ucha przekracza niekiedy 15 cm, gdy łączna długość uszu, mierzona przez grzbiet głowy, dochodzi tu do 65 cm.

      Duże różnice możemy zauważyć również w budowie i w charakterze sierści królików. Obok królików o krótkiej, gładko przylegającej sierści ogółu ras futerkowych, złożonej z tzw. przez hodowców ości i z puchu tworzącego spodnie podszycie futerka, są także angory porośnięte długą falistą wełną, upodabniającą je na oko jak gdyby do puszystych zarękawków.

      Odrębną grupę stanowią też króliki reksy o nabitej, gęstej krótkowłosej okrywie puchowej (bez włosów ościstych). Skórki tej grupy ras nadają się szczególnie dobrze do wyrobu imitacji cennych futer szlachetnych, gdyż nie potrzeba podawać ich kłopotliwemu procesowi mechanicznego "epilowania", tj. usuwania "ości", koniecznemu przy uszlachetnianiu skórek wszystkich ras królików.

      Wśród pogłowia królików hodowlanych w Polsce poważną ilość stanowią jednak zwierzęta bezrasowe, pospolite, wytrzymałe, odporne oraz mało wymagające, ale drobne i o niejednolitym typie, które nie przynoszą większych korzyści gospodarczych, przeciwnie sprawiające często kłopot przez podkopywanie się długimi tunelami pod podłogę budynków gospodarskich. Znacznie większe korzyści przynoszą zwierzęta rasowe, które dają cenne skorki futerkowe lub wełnę i większe ilości drobnego mięsa.

Małe króliki na trawie
Małe króliki na trawie
      W Polsce rasami popieranymi są: barany francuskie, szynszyle, wiedeńskie, niebieskie, wiedeńskie białe, białe polskie średnie, srebrzyste francuskie, czarne podpalane i angory.

      Do najważniejszych ras królików typu mięsnego zaliczamy przede wszystkim popierane w Polsce barany francuskie oraz olbrzymy belgijskie, zwane też flandryjskimi.

      Spośród ras futerkowo-mięsnych i futerkowych wyróżniają się króliki: szynszyle, niebieskie wiedeńskie, srebrzyste francuskie (szampańskie), czarne podpalane oraz niektóre rasy czysto białe, takie jak białe wiedeńskie oraz białe polskie średnie.

      Królikami wełnodajnymi są wyłącznie angory. Hodowla reksów o rozmaitych odmianach barwnych straciła wiele na znaczeniu. Przyczyniło się do tego wynalezienie ulepszonych maszyn oraz skubarek ułatwiających bardzo odpowiedni przerób innych futer. Stwierdzono że reksy maja większe wymagania co do żywienia i pielęgnowania oraz odznaczają się mniejszą odpornością oraz niedużą płodnością. To przyczyniło się do zniechęcenia wielu amatorów aby hodować króliki tej rasy.
Polecamy
Przeczytaj także: 

Rasy duże

,  

Rasy średnie

,  

Rasy małe

,  

Miniaturki

Komentarze (17)
Autor: ~hodowca (2017-10-07 09:13:41)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

rasy


można hodować mnustwo ras króli tylko żeby zabardzo niebyły razem
Autor: ~Julia Hodowczyni (2017-05-21 11:24:35)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Ilość ras


Ile ras najlepiej hodować?
Autor: ~Julka (2017-04-18 20:08:29)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

jaka to rasa?


Mam królika baranka ma 50 cm długości jaki to baranek?
Czy to tylko baranek?
proszę odpiszcie.
Autor: ~Gabriela Jarzyna (2016-10-30 16:29:54)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Król


Ja mam baranka miniaturkę ale jest słodki
Autor: ~daniel hodowca (2015-12-03 17:41:05)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

mieszanie królików


na wiosnę będę miał samca kalifornie i samice nowozelandzką czerwoną jak myślicie jakie będą małe gdy pomieszam te 2 króliki
Autor: ~Ktoś (2015-07-11 19:36:24)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

króliki


Moja królica porzuciła swoje dzieci. Czy następnym razem też porzuci małe króliczątka?
Autor: kjankowska74 (2015-06-14 10:57:49)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

rasa


mam barany francuskie 6 tygodniowe do ilu kilo gramow rosna te rasy krolikow ??:}



Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024