Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Zajęczak

krole.pl » Rasy królików » Rasy średnie » Zajęczak

Łac: Lagomorpha




      Zajęczak swoją sylwetką przypomina zająca i stąd też wzięła się nazwa tej rasy królików. Ta rasa królików nie została wyhodowana ze skrzyżowania królika z zającem tylko dzięki selekcji oraz pracy hodowlanej idącej w tym kierunku.

      Króliki tej rasy początkowo były hodowane w celach wystawowych ponieważ prezentują się bardzo okazale na wystawach. Zajęczaki cechuje również wysoka plenność oraz mięsność a niepowtarzalne walory smakowe mięsa sprawiły, iż z czasem stał się on królikiem rzeźnym. Wtedy zaczął się jego eksport za granicę gdzie rasa ta szybko zyskała ogromną popularność. Należy tu pamiętać że króliki trzeba odpowiednio transportować.. Zapanowała na nie moda przez co stały się bardzo drogie. W tym czasie powstał również aksjomat "że zajęczak należy do najbardziej eleganckich i doskonałych ras królików na świecie".

      Hodowla zajęczaków nie jest trudna. Rasa ta należy do królików, więc powinny one naturalnie przyjmować odpowiednią postawę i eksponować swoje piękno. Nie wszystkie osobniki niestety chcą się dobrze prezentować. W tym przypadku nawyk ten trzeba wytrenować. Jedną z przykładowych metod tworzenia takiego nawyku jest podwieszanie karmidła na odpowiedniej wysokości, aby królik podczas jedzenia przyjmowało odpowiednią pozycję ciała.

Młode zajęczaki podczas jedzenia
Młode zajęczaki podczas jedzenia
     

WYGLĄD


Zajęczak posiada długi oraz wysoko ustawiony tułów, z podkasanym brzuchem. Głowa ma mocno osadzona na krótkiej szyi z charakterystycznymi widocznymi wypukłymi oraz ciemnobrązowymi oczami. Uszu ma stojące dobrze owłosione na krawędziach zakończone czarną barwą. Kończyny tylne bardzo mocne oraz długie, ustawione równolegle do tułowia. Dzięki cienkim, długim, prostym oraz wysoko ustawionym przednim kończynom królik uzyskuje tak charakterystyczną dla tej rasy sylwetkę. Zajęczak ma długi, prosty ogon ustawiony prostopadle do tułowia. Barwa okrywy mahoniowo-brązowa (lisia) z połyskiem w części brzusznej jaśniejsza. W polskim wzoru zajęczak występuje w jednej odmianie barwnej mahoniowo-brązowej. Za granicą wyhodowano później osobniki o barwie:
  • białej
  • podpalanej czarnej
  • podpalanej niebieskiej

          Masa ciała w poszczególnych miesiącach życia, najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 3,0 kg; najwyższa - 4,5 kg.


    Wiek w miesiącach 3 4 5 6 7 8
    Masa w kg 1,5 2,0 2,5 2,9 3,2 3,5

    Poniżej informacje czym charakteryzuje się wzorcowy przedstawiciel tej rasy

          Budowa ciała Zajęczaka powinna przypominać zająca szaraka. Tułów powinien być długi, wysoko ustawiony, z podkasanym brzuchem. Głowa mocno osadzona na krótkiej szyi, u samic nieco mniejsza. Uszy cienkie, stojące, dobrze owłosione. Długość uszu od 12 cm do 14,5 cm. Kończyny tylne mocne, długie, ustawione równolegle do tułowia. Przednie kończyny cienkie, długie oraz proste, wysoko ustawione. Partia grzbietowa powinna być dobrze rozwinięta, tzn. przód oraz zad szeroki. Ogon długi, prosty, ustawiony prostopadle do tułowia. Okrywa włosowa gęsta i sprężysta . Długość włosów pokrywowych około 2,5 cm.

    Zajęczak w klatce
    Zajęczak w klatce
          Barwa włosów pokrywowych mahoniowobrązowa (lisia) z połyskiem. W partii grzbietowej powinna być wyraźnie zaznaczona czarna pręga. Na tle barwy mahoniowobrązowej skupiska włosów o czarnych końcówkach tworzą cieniowanie. Wyraźnie widoczny kontrast barwy okrywy w partii grzbietowej oraz brzusznej, który tworzy się z czarno barwnych końcówek włosa. W partii brzusznej, wewnętrznej stronie ud i spodniej stronie ogona, barwa włosów wyraźnie rozjaśniona. Krawędzie uszu, zabarwione czarno. Górna część ogona powinna być czarna z pojedynczymi widocznymi włosami o mahoniowobrązowych końcówkach. Oczy wypukłe ciemnobrązowe. Pazurki ciemnobrązowe.



    WADY DOPUSZCZALNE

          Mało harmonijna budowa ciała królika. Głowa oraz szyja troszkę wydłużona. Przednie kończyny nie ustawione pionowo. Za bardzo mięsiste uszy, dłuższe niż 14,5 cm. Ogon nieco krótszy. Okrywa włosowa mniej gęsta oraz sprężysta. Słabiej zaznaczony kontrast barwy partii grzbietowej, brzusznej oraz słabo zaznaczone lub przerywane zabarwienie na krawędziach uszu. Za bardzo jasna partia brzuszna i spodnia część ogona. Jasne zabarwienie podbródka królika. Niewielkie odchylenia w barwie oczu oraz pazurków w stosunku do wymagań wzorcowych.



    Królik rasy Zajęczak w ogródku
    Królik rasy Zajęczak w ogródku

    WADY NIEDOPUSZCZALNE

          Masa ciała poniżej 3,0 kg lub powyżej 4.5 kg. Znacząco krótki tułów oraz nogi. Cienka, długa głowa i szyja. Uszy za bardzo mięsiste, opadające, długość uszu poniżej 12 cm. Ogon znacznie krótszy. Okrywa włosowa bardzo rzadka, spilśnienie okrywy, długość włosów pokrywowych -2,5cm. Zbyt rozjaśniona barwa włosów podszyciowych przechodząca w białą. Biały podbródek. Barwa oczu inna niż ciemnobrązowa, biała lub jasne pazurki.
  • Polecamy
    Komentarze (3)
    Autor: ~Króliś (2015-07-20 14:39:25)      [odpowiedzi: 0]
    Temat:

    OMG!


    OMG! Ten zajęczak jest chyba na diecie cud, bo taki chudy...;)
    Autor: ~piotr (2015-03-24 13:04:46)      [odpowiedzi: 0]
    Temat:

    Rozmnażanie


    Witam w jakim wieku można dopuszczać samicę zajęczaka do samca oraz ile powinien mieć samiec.


    Dodaj nowy wątek
    Temat:
    Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 10 =
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    krole.pl © 2024