Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Kuna wielka

krole.pl » Rasy królików » Rasy średnie » Kuna wielka

Królik rasy Kuna wielka
Królik rasy Kuna wielka
     Rasa kuna wielka została wyhodowana w Francji, później podobne
króliki wyhodowano również w Anglii, Niemczech oraz USA.
Króliki rasy kuna wielka cechują się bardzo dobrym umięśnieniem oraz mają bardzo charakterystyczne umaszczenie. W zależności od odmiany barwnej, na grzbiecie królika od uszu do ogona przebiega widoczna ciemna 8-10 cm pręga, która stopniowo rozjaśnia się na boki.

      Rasa kuna wielka występuje w dwóch odmianach barwnych:
 • brązowej
 • niebieskiej
  Wymagania wzorcowe masy ciała w poszczególnych miesiącach życia dla tej rasy królików przedstawiają się następująco

  Wiek w miesiącach 3 4 5 6 6 6 7 8
  Masa w kg 2,2 3,0 3,4 3,8 4,1 4,2  Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 3,5 kg, a najwyższa - 5,5 kg.

  WYGLĄD
       Harmonijna budowa ciała. Tułów krępy, walcowaty, dobrze umięśniony, dobrze rozwinięty przód i zad. Głowa mocno osadzona na krótkiej szyi. Kończyny mocne, krótkie. Ogon krótki, przylegający do tułowia. Głowa szeroka, krótka (okrągła). Uszy mięsiste, dobrze osadzone, o zaokrąglonych końcach, równomiernie owłosione. Długość uszu 11-12 cm. Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm. Barwa okrywy włosowej: brązowa- na grzbiecie (od uszu do ogona) brązowa pręga o szerokości 8-10 cm, która przechodzi w barwę jasno pastelową na bokach. Barwa włosów na brzuchu jaśniejsza niż na bokach. Brązowa barwa okrywy na uszach, pysku (tzw. maska), kończynach przednich do nadgarstka, kończynach tylnych do stawu skokowego i ogonie. Maska pyska nie może przechodzić powyżej linii oczu. Dopuszczalne występowanie brązowych plamek na skroniach. Ciemna i jasna barwa okrywy nie może się ostro odcinać od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą. Niebieska- na grzbiecie (od uszu do ogona) niebieskobeżowa pręga o szerokości 8-10 cm, która przechodzi w beż z odcieniem niebieskim na bokach. Barwa włosów na brzuchu jaśniejsza niż na bokach. Niebieskobeżowa barwa okrywy na uszach, pysku (tzw. maska), kończynach przednich do nadgarstka, kończynach tylnych do stawu skokowego i ogonie. Maska pyska nie może przechodzić powyżej linii oczu. Dopuszczalne występowanie niebieskobeżowych plamek na skroniach. Ciemna i jasna barwa okrywy nie może odcinać się ostro od siebie, powinna łagodnie przechodzić jedna w drugą.

       Brązowa i niebieska- barwa włosów podszyciowych odpowiada tonacji barwnej włosa pokrywowego i w miejscach ciemniejszych jest ciemno niebieska, a w jaśniejszych szarożółta. Szaroniebieska barwa oczu w połączeniu ze świecącą karminową źrenicą daje wrażenie koloru czerwonego. Pazurki ciemno szarobrązowe (ciemno rogowe).

  Kuny wielkie przy choince
  Kuny wielkie przy choince
  WADY DOPUSZCZALNE
        Budowa ciała królika nieco mniej harmonijna. Głowa oraz szyja wydłużona. Uszy długości około od 12 cm do 13 cm. Słabo owłosione uszy. Nieznaczne widoczne przyciemnienie wzorcowej barwy ciemniejszych partii okrywy włosowej. Plamistość, minimalne zarudzenie okrywy włosowej. Pojawianie się pojedynczych białych włosów w okrywie. Okrywa włosowa mniej gęsta , sprężysta oraz jedwabista, niewielkie odchylenia w długości włosów pokrywowych w stosunku do długości standardowej tj. 3 cm. Małe odchylenia w barwie oczu oraz pazurków w stosunku do wymagań wzorca.

  Trzy króliki rasy - Kuna wielka
  Trzy króliki rasy - Kuna wielka
  WADY NIEDOPUSZCZALNE
        Masa ciała królika poniżej 3,5 kg lub powyżej 5,5 kg. Mało harmonijna budowa ciała. Głowa wąska osadzona na długiej szyi. Uszy miękkie, nieowłosione, o długości powyżej około 13 cm. Okrywa włosowa rzadka oraz mało sprężysta. Występowanie w okrywie widocznych kępek białych włosów. Okrywa włosowa poprzerastana bardzo silnie białymi włosami. Zarudzenie, zażółcenie okrywy włosowej. Całkowicie pociemniona wzorcowa barwa ciemniejszych partii okrywy włosowej kuny wielkiej. Całkowicie ciemna głowa, białe podszycie. Barwa oczu oraz pazurków inna jak wzorcowa.
 • Polecamy
  Komentarze (4)
  Autor: ~kicka (2020-06-06 11:08:14)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Królik


  jakaś kuna leśna ok, to drapieznik ale chyba od tego pochodzenia i nazwy powstała ta rasa królika i nazwy bo kuna wielka
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~piotjek (2017-01-22 00:14:12)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Kuna wielka


  bardzo fajny ten królik, tak sie zastanawiam czy nie zacząć hodowli
  Autor: ~magda (2015-03-24 20:39:12)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  :-)


  Polecam rase :-) sliczne i chca do czlowieka mam
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~milenka (2015-03-24 20:38:18)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  krolas


  Bardzo puchate i takie jak z waty
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


  Dodaj nowy wątek
  Temat:
  Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 5 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  krole.pl © 2023