
Królik rasy alaska
Rasa królika alaska została wyhodowana XX wieku w Niemczech. Królik charakteryzuje się swoją lekką budową ciała oraz bardzo piękną zgrabną i smukła sylwetką.
Głównym celem hodowlanym było otrzymanie królika o pięknej czarnej okrywie włosowej i białych końcówkach włosów. Podczas krzyżowania używano królików takich jak srebrzystych małych, holenderskich, rosyjskich oraz królików hawana. W wyniku tych kojarzeń powstały dwa króliki, jeden o okrywie jednolicie czarnej, drugi o okrywie czarnej z długimi białymi końcówkami włosów. Z czasem hodowcy zrezygnowali z uzyskiwania królików czarnych z białymi końcówkami, ponieważ nie można było nic zrobić aby białe włosy wyrastały krótsze. W
hodowli królików rasy alaska pozostały tylko osobniki o jednolicie czarnej okrywie włosowej.
Rasa alaska znana jest we wszystkich krajach gdzie hodowane są króliki rasowe.
Królik rasy Alaska staje się coraz bardziej znana w naszym kraju. Zainteresowanie hodowców posiadaniem tej rasy stale rośnie.
WYGLĄD
Królik alaska należy do średniej wielkości zwierząt. Masa jego ciała wynosi od 3500 do 4400 gram (maksymalnie 4500 gram). Ciało królika jest masywne o kształcie walcowatym. Głowa królika jest krótka, mocno osadzona oraz szeroka w szczególności jest to widoczne w partii czoła oraz nosa. Pyszczek królika jest nieco wydłużony. Samice posiadają głowę mniejszą niż samce. Oczy królik posiada koloru ciemno - brązowego, zaś pazurki maja kolor ciemno - rogowaty. Kończyny królika rasy alaska są krótkie ale bardzo silne. Uszy bardzo mięsiste o długości od 11 do 12 cm.
Okrywa włosowa królika rasy alaska jest sprężysta oraz gęsta a zwłaszcza w podszyciu, wynosi w tym miejscu długość 3 cm. Głęboka czerń to barwa włosowa królika, jest bardzo śliczna, posiada mocny połysk. Barwa królika ma całym ciele jest identyczna, ale na brzuchu nie jest połyskująca tylko matowa. Barwa włosów podszyciowych królika rasy alaska przybiera kolor ciemnoniebieski.

Królik rasy alaska na trawie
HODOWLA
Królik Alaska należy do nielicznych ras królików które posiadają bardzo dobry instynkt macierzyński, ta cecha charakteru odróżnia je od innych rasowych królików. W hodowlach królika alaska jest mniej odnotowanych przypadków kanibalizmu wśród osobników tego samego gatunku.
Rasa królika alaska jest bardzo wysoko ceniona w Niemczech oraz Francji ze względu na swoją bardzo dobrze reprezentująca się postawę oraz piękną okrywę włosową. Króliki tej rasy mogą stanowić jeden z komponentów krzyżowniczych przy produkcji materiału rzeźnego.
Alaska nie wymaga specjalnych warunków hodowlanych. Ale w ich hodowli ważna jest czarna okrywa włosowa. Dlatego
klatki dla królików nie powinny być narażane na zbyt duże nasłonecznienie które działa szkodliwie na okrywę włosowa królika. Należy także dbać o czystość w klatkach ponieważ pod wpływem moczu włosy królika mogą ulec przebarwieniom.