Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Awitaminoza u królików

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby powodowane niewłaściwym żywieniem » Awitaminoza u królików

Królik
Królik
      Niewłaściwe żywienie może spowodować w hodowli królików zubożenie ich organizmów, w niezbędne dla prawidłowych czynności ustroju składniki pokarmowe, tak zwane witaminy. Niedobór witamin w paszy może wywołać różne schorzenia, np. łomikost, lizawość, krzywicę, szkorbut itp.

      Niedobór witaminy A wywołuje wysychanie rogówki, chorobę oczu, która jest bardzo niebezpieczna ponieważ może wywołać trwałą ślepotę.

      Niedobór witaminy C wywołuje objawy porażenia, wylewy krwi do stawów oraz zmiany w pyszczku podobne do tych, jakie występują przy braku witaminy C u ludzi.

      Niedobór witaminy D oraz witaminy E, wywołuje u królików jałowość.

      Schorzenia wywołane przez niedobór witamin leczymy stosując preparaty witaminowe, które są dostępne w każdej aptece. Niedoborom witaminowym zapobiega się jednak przede wszystkim poprzez odpowiednie żywienie królików paszami obfitymi w witaminy oraz składniki mineralne. Najlepszym "lekarstwem" dla królików jest dobre i słodkie siano, zielonki, jarzyny, tran oraz drożdże.

      Najczęściej spotykaną postacią awitaminozy królików jest krzywica, która występuje bardzo często u młodych królików. Schorzenie to polega na tym, że młoda, rosnąca kość niedostatecznie wapnieje, staję się miękka, nienormalnie rozrasta się i ulega wielu zniekształceniom. Krzywica ta występuje najczęściej podczas zimy i wiosny.

      Przyczyną powstawania krzywicy jest niedostateczna zawartość w pokarmie królików witaminy D, która jest odpowiedzialna za regulacje przemiany wapniowej i fosforowej w organizmie, brak wapnia w paszy, niewłaściwy stosunek wapnia do fosforu oraz niedostateczne oddziaływanie chemiczne czynnych promieni słonecznych.

Królik w klatce
Królik w klatce
      Krzywica najczęściej występuje u bardzo młodych królików które są żywione paszą ubogą w sole wapniowe (np. kwaśnym sianem z podmokłych łąk albo nie właściwie przechowywanym), a także schorzenie to występuje u królików które przebywają w małych, ciasnych, źle oświetlonych pomieszczeniach - klatkach.


      Objawy krzywicy u królików nasilają się bardzo powoli w ciągu około 1-3 miesięcy. Na początku hodowca może zaobserwować zahamowanie wzrostu królików w hodowli, następnie zwierzęta zaczynają być osowiałe i zaczynają sztywno chodzić, z upływem czasu zaczynają się koślawić (krzywić) kości długie, następnie wygina się kręgosłup, czasami wypukają się także czaszki kości.

      Chore króliki powinny być umieszczone w lepszych klatkach bądź przesunąć wraz z klatką w widniejsze słoneczne miejsce. Pasze ubogie w witaminy należy zastąpić bogatymi w witaminy zielonkami, soczystą trawą, dobrym sianem z koniczyny lub mieszankami wyki i owsa. Dawkę należy dopełnić roślinami okopowymi, w szczególności marchewką. Do karmy królików należy dodawać również sole wapniowe, np. kredę mieloną lub kredę szlamowaną, stosując jednocześnie jako lekarstwo po kilka kropel tranu. Tran podawany królikom musi być świeży, ponieważ stary traci swoje wszystkie wartości lecznicze. Chore króliki powinny przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu, powinny biegać na trawie w słońcu.

      Zapobieganie krzywicy u królików polega na żywieniu ich paszami bogatymi w witaminy, sole wapniowe oraz kwas fosforowy. Nie należy królików żywić jednostronnie, ani podawać im pokarmów kwaśnych. Dużą rolę w zapobieganiu krzywicy odgrywają odpowiednie pomieszczenia, w których trzymamy króliki. Klatki dla królików powinny być jasne, dostatecznie duże, dobrze wietrzone, dość ciepłe, bez przeciągów, suche. Niedopuszczalne jest zbyt duże skupianie królicząt w jednej klatce.
Polecamy
Komentarze (1)
Autor: ~Franek (2019-04-23 18:05:13)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

łysienie królików


Dlaczego 3-miesięczne króliki tracą sierść na grzbiecie i na brzuchu?
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023