Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~db rada (2024-04-13 13:01:37)
Temat:

JEST SPOSÓB !!!


Zaparzcie szałwię i rumianek na pół szklanki wody a gdy ostygnie małą strzykawką ( bez igły ) wstrzyknijcie królikowi do pyszczka, kilka razy dziennie. Strzykawka lub coś podobnego plastikowa nie szklana bo pęknie w pyszczku. Masujcie też [...]
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Skup skórek króliczych

krole.pl » Użytkowanie futerkowe- skórki królicze jako surowiec » Skup skórek króliczych

Dwa króliki
Dwa króliki
      Skup skórek króliczych mogą prowadzić wyłącznie do tego upoważnione instytucje państwowe oraz ich współdziałacze. Hodowca królików ma jednak prawo, dać do wyprawy oraz użyć na własne potrzeby, w ramach samozaopatrzenia się, pewną ilość futerek uzyskanych z królików własnych. Instytucje zakupują skórki królicze według ustalonej klasyfikacji oraz po stałych cenach. Państwowe oraz spółdzielcze instytucje, prowadzące skup skórek króliczych, wysyłają również swoich agentów terenowych, którzy docierają wprost do producenta. Skórki zimowe na futerka (możliwie największe, cienkie i o gęstym poroście), są najwyżej cenione przy skupie. Futerko ich musi być zupełnie wyrośnięte, bez żadnych śladów linienia. W związku z tym jest wymagane aby ich mizdra była bez żadnych plam, jednolicie biała. Skórki takie, zazwyczaj uzyskiwane od samic, muszą ważyć ponad 280g każda. Stanowią one klasę wyborowej jakości, tzw. ekstra.

Do pierwszej klasy zalicza się skórki tej samej jakości, co skórki ekstra klasy, lecz nieco mniejsze, o ciężarze od 200g do 280g.

Mały królik
Mały królik
Do drugiej klasy zaliczane są skupy skórek zimowych z dobrym, gęstym włosem, bez jakichkolwiek ciemnych plam na mizdrze, które ważą od 160g do 200g, jak również skórki duże jesienne z niewielkimi tylko plamami, występującymi na mizdrze wskutek linienia na podgardlu, na ogonie lub na biodrach, ważące więcej niż 200g każda.

Do trzeciej klasy zalicza się małe skórki królicze zimowe z dobrym, gęstym włosem, o pełnym podszyciu i z białą mizdrą, ważące od 130g do 160g, oraz skórki uzyskane z uboju jesiennego, a zatem z plamami na mizdrze, o ciężarze od 160g do 200g.

Do czwartej klasy zalicza się skórki zimowe bardzo małe, ważące od 100g do 130g, które są gęste, o białej mizdrze, z dobrym owłosieniem, tak strony grzbietowej jak brzucha, nadające się do zestawienia błamów na podszewki do pelis.

Do piątej klasy zaliczane są wszystkie skórki królicze , które nadają się na futra, czyli te które nie weszły do żadnej z poprzednio wymienionych klas, są to między innymi skórki jesienne oraz wczesnowiosenne, z plamami na mizdrze (dowodzącymi, iż linienie jeszcze nie ukończyło się lub właśnie się zaczyna), ze średnią okrywą włosów, jednak bez oznak wychodzenia ani spilśnienia sierści, dobrze zakonserwowane.

      Skórki królicze waży się dobrze, gdy są odpowiednio i prawidłowo osuszone, bez kończyn tylnych. Skórki o rzadkim i słabym włosie zalicza się do klasy niższej niż wynika to z ich ciężaru. Niewielkie wady powstałe w wyniku złego obciągnięcia bądź wadliwego przechowywania skórek, obniżają ich zaklasyfikowanie. Skorki przeznaczone na futerka są zakupywane na sztuki. Ponieważ większa ilość skórek przerabianych w naszym kraju przez przemysł futrzarski farbuje się na czarno, na tzw. "selskiny", nie zwracano zbyt dużej uwagi na barwę sierści skupowanego surowca.

Dwa króliki na fotelu
Dwa króliki na fotelu
Wiele skórek, które są dostarczane do punktów skupu przez hodowców królików nie nadają się na futerka. Są to zazwyczaj skórki zdjęte z królików ubitych w czasie wylinki, skórki uszkodzone przy obciąganiu, skórki częściowo nadgnite oraz później dosuszane, jak również wszystkie skórki nie nadające się do przerobienia i farbowania.

Wszystkie skórki filcowe są dzielone na dwie klasy. Do pierwszej klasy skórek przeznaczonych na filc zaliczamy wiosenne, letnie oraz wczesnojesienne, te dobrze zakonserwowane oraz zupełnie małe skórki zimowe, których waga nie przekracza 95g. Do drugiej klasy zalicza się skórki gorzej zakonserwowane.
W szczególności na filc są poszukiwane skórki białe. Skórki, które są uszkodzone przez mole oraz te z włosem wychodzącym nie nadają się już nawet do wyrobu filcu, odrzucamy więc je do brakow.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024