Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~db rada (2024-04-13 13:01:37)
Temat:

JEST SPOSÓB !!!


Zaparzcie szałwię i rumianek na pół szklanki wody a gdy ostygnie małą strzykawką ( bez igły ) wstrzyknijcie królikowi do pyszczka, kilka razy dziennie. Strzykawka lub coś podobnego plastikowa nie szklana bo pęknie w pyszczku. Masujcie też [...]
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Wpływ warunków na jakość włosów króliczych

krole.pl » Użytkowanie futerkowe- skórki królicze jako surowiec » Wpływ warunków na jakość włosów króliczych

Biały królik
Biały królik
     Korzenie włosów tkwią w utworzonych przez naskórek pochewkach włosowych, które sięgają czasami aż w głąb skóry właściwej. Wystająca nad powierzchnię skóry część włosa nazywana łodygą lub trzonem włosa. Dookoła pochewki włosowej skóra właściwa tworzy dobrze unaczynioną i unerwioną torebkę. Wielu włosom towarzyszą gruczoły łojowe oraz potowe, których to właśnie wydzielina wylewa się do wnętrza torebki włosowej. Łój skórny służy do natłuszczania i zwilżania łodygi włosa, zaś pot służy do regulacji temperatury ciała zwierzęcia. Dolny koniec rosnącego jeszcze włosa tworzy zgrubiałą, wewnątrz wydrążoną, osadzoną na skórnej brodawce cebulkę włosową. Brodawka włosowa dostarcza materiału niezbędnego dla wzrostu włosa. Gdy wzrost włosa się już zakończy, to korzeń oraz cebulka włosa rogowacieją, w ten sposób tworzy się zgrubiały na końcu włos maczugowaty. Włosy zazwyczaj są osadzone w skórze skośnie. Dzięki zaopatrzeniu torebki włosowej w odpowiednie włókna mięśniowe (mięśnie stroszące włosy) włosy mogą w skórze ulegać charakterystycznemu stroszeniu.



     W przekroju poprzecznym włos królika składa się z trzech warstw, a więc z pochewki, kory oraz rdzenia. W rdzeniu gromadzi się powietrze, które zwiększa w znaczniej mierze właściwości izolacyjne włosów oraz zmniejszające ich przewodnictwo cieplne. Rdzeń natomiast otacza z zewnątrz kora włosa, w tej korze mieści się główna ilość barwnika nadającego włosom charakterystyczną barwę. Kora włosa jest warstwą decydującą o jego mocy, wytrzymałości oraz elastyczności.



     Pochewka włosowa złożona jest z dachówkowato na siebie zachodzących komórek o kształcie charakterystycznym dla poszczególnych gatunków zwierząt. Ich zadaniem jest ochrona kory włosa od zewnętrznych uszkodzeń mechanicznych oraz chemicznych.



Białe króliki
Białe króliki
     W futerku królika wyróżnia się włosy dotykowe oraz właściwą okrywę szerstną. Włosy dotykowe w swojej budowie są długie oraz grube, a ich torebka jest bardzo bogato unaczyniona i unerwiona. Nie mają one żadnego wpływu na jakość futerka.



     Futerko królicze składa się z włosów pokrywowych, czyli z włosów przewodnich i włosów ościstych, które razem tworzą okrywę zewnętrzną królika, jak również tworzącego podszycie puchu. Włosy przewodnie wyrastają najwcześniej. Później obok włosów przewodnich wyrastają grupkami włosy ościste i puch.



     Włosy przewodnie u królików są sztywne, proste i w górnej połowie lancetowato rozszerzone. Włosy ościste są podobne do przewodnich, są jednak krótsze, mniej sztywne i zazwyczaj w połowie zgięte. Dolna część włosów ościstych jest cienka, miękka a niekiedy nawet falista. Włosy puchowe są w okrywie królika najliczniejsze, krótkie, cienkie, tworzą wyraźne fale.



     Włosy przewodnie oraz włosy ościste królików zawsze zawierają rdzeń, puch natomiast bywa rdzeniowy lub też pozbawiony rdzenia. W okrywie królików możemy również znaleźć różnego rodzaju włosy przejściowe, które łączą w sobie cechy włosów przewodnich i ościstych lub włosów ościstych i puchu.



Królik nowozelandzki czerwony
Królik nowozelandzki czerwony
     Gęstość oraz długość włosów futerek królików różnych ras, a nawet różnych osobników tej samej rasy, bywa różna. W związku ze swoim skośnym ustawieniem w stosunku do skóry włosy w futerku króliczym układają się w sposób charakterystyczny. Włosy na ciele królika skierowane są na ogół do tyłu i na boki ku dołowi, od końca pyszczka aż do tylnych nóg. W miejscach, w których stykają się z sobą grupy włosów skierowanych w różnych kierunkach, tworzą się wiry włosów lub też włosy dzielą się.



     Uwłosienie różnych okolic ciała jednego królika jest niejednakowe. Najdłuższe włosy wyrastają na grzbiecie i na udach, zwłaszcza w okolicy ich tylnej krawędzi. Na bokach ciała królika włosy są krótsze. Najkrótsza jest sierść na głowie i na dolnych częściach nóg.



     Barwa sierści zależy od jakości i ilości barwników zawartych we włosach królików, od ich formy występowania i rozłożenia we włosie. Barwniki włosów mogą być czerwono-żółte, rdzawe, czarno-brunatne i czarne. Powietrze zawarte we włosach powoduje rozjaśnienie ich barwy.



Królik wiedeński niebieski
Królik wiedeński niebieski
     Połysk włosa królika zależy od struktury jego powierzchni i jej natłuszczenia. Futerka mogą być jednobarwne lub też występują w nich równocześnie włosy różne ubarwione. U wielu ras królików można spotkać włosy o barwie strefowej, czyli takie, w których inny kolor ma nasada, inny środek, a inaczej zabarwiony jest wierzchołek włosa. Bardzo charakterystyczne jest występowanie jaśniejszego pierścienia pod czarno zabarwionymi końcami włosów ościstych, tworzące tzw. srebrzystość. U królików o tzw. umaszczeniu dzikim na każdym włosie występują kolejno pasma jasnopopielate, brązowe oraz czarne. Obok tego u tych królików białej barwy jest podbrzusze, wewnętrzna strona podudzia oraz spód ogona, zaś czarnej barwy są końce uszu oraz wierzchnia strona ogona.



     W praktyce hodowlanej królików, niektóre futerka określane są jako niebieskie lub czerwone (np. niebieskie wiedeńskie, czerwone nowozelandzkie). Takich nazw ras królików, nie należy odbierać dosłownie. Nazwy te oznaczają jedynie pewne odcienie barwy popielatoszarej oraz kasztanowatobrązowej.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024