Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~db rada (2024-04-13 13:01:37)
Temat:

JEST SPOSÓB !!!


Zaparzcie szałwię i rumianek na pół szklanki wody a gdy ostygnie małą strzykawką ( bez igły ) wstrzyknijcie królikowi do pyszczka, kilka razy dziennie. Strzykawka lub coś podobnego plastikowa nie szklana bo pęknie w pyszczku. Masujcie też [...]
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Odpadki z ogrodów warzywnych w żywieniu królików

krole.pl » Żywienie królików » Inne rośliny używane w żywieniu królików » Odpadki z ogrodów warzywnych w żywieniu królików

Dwa króliki
Dwa króliki
      Króliki bardzo chętnie zjadają odpadki z ogrodów warzywnych, a zwłaszcza liście kalafiora. Liście kalafiora to odpowiedni pokarm dla królików ponieważ są one mlekopędne, stanowią idealny pokarm dla młodych królików. Wszystkie części kalafiora także nadają się na pokarm dla królików, można je skarmiać bez żadnych ograniczeń.

      Kapusta biała i kapusta włoska jest bardzo chętnie zjadana przez króliki, ale ich wiosenne pędy kwiatowe należy bardzo ostrożnie skarmiać, zaś ogonki liściowe i kaczany można skarmiać bez obaw. Dotyczy to również kapusty brukselskiej.

      Liście i kaczany kapusty czerwonej oraz kalarepę trzeba skarmiać także z ostrożnością. Można na przykład te warzywa skarmiać z sianem. Kaczany pozostałe na polu po zbiorze kapusty najlepiej jest okryć cienką warstwą słomy i zbierać dopiero stopniowo zimą jako paszę zawierającą w rdzeniu składniki pokarmowe oraz zdrewniałą korę do gryzienia w celu ścierania zębów. Zamarznięte liście kapuściane można wyłącznie skarmiać wyłącznie po uprzednim odtajaniu.

Młode króliki w klatce
Młode króliki w klatce
      Łodygi oraz liście fasoli są bardzo chętnie zjadane przez króliki. Gdy łodygi są zielone, stanowią bardzo wartościową paszę, zaś uschnięte należy mieszać z inną zieleniną. Dobrą pasze dla królików stanowią także grochowin. Trzeba uważać czy nie są one porażone rosą mączną, ponieważ wówczas są one szkodliwe dla królików. Wysuszone grochowiny stanowią dobra paszę zimową dla królików, o wartości odpowiadającej jakości dobrego siana.

      Nać ziemniaczana może być zadawana królikom bez żadnych obaw, ale w stanie zielonym jest niechętnie zjadana przez króliki, a ponieważ zbiór wczesnych ziemniaków przypada na okres, gdy jest dużo innej zieleniny, najlepiej jest suszyć łęty na kozłach i przechowywać dla królików na zimę. Nać ziemniaczana zupełnie uschnięta na pniu i bezlistne łęciny są pod względem pastewnym bez wartości. Świeże, zielone pędy można po posiekaniu z korzyścią zakiszać.

      Pędy pomidorów są zjadane chętnie przez królików po mimo ich ostrego zapachu. Pędy pomidorów w hodowli królików można skarmiać bez obaw w dość sporych ilościach.

Samica z młodymi królikami
Samica z młodymi królikami
      Liście dyni, liście ogórków i liście melonów nie zaliczają się do smakołyków królików. Zwierzęta jedzą je bardzo niechętnie, nie przepadają zbytnio za tymi odpadkami z ogrodów warzywnych.

      Liście oraz główki buraków i rzepy można podawać królikom bez obaw. Wyłącznie liście buraków pastewnych zadawane zbyt obficie mogą być przyczyną zaburzeń trawiennych występujących u zwierząt. Dlatego wraz z liśćmi buraków należy skarmiać inne pasze suche dla królików np. siano. Dobrą paszą dla królików są także młode rośliny buraka z przerywki i przecinki, lecz wyłącznie po ich dokładnym oczyszczeniu i opłukaniu z ziemi oraz piasku.

      Liście i główki brukwi oraz nać marchwi są doskonałą paszą dla królików, zarówno w stanie świeżym i zakwaszonym. Króliki zjadają je bardzo chętnie.

      Szpinak jest bardzo wartościową paszą dla królików, zwierzęta za nim przepadają. Dieta królików nie powinna jednak opierać się głównie na szpinaku. Króliki mogą także zjadać pędy kwiatowe szpinaku.

      Skorzonera (czarny korzeń) charakteryzuje się liśćmi, które idealnie nadają się na paszę dla królików. Króliki chętnie jedzą korzenie skorzonery.

Cztery króliki na trawie
Cztery króliki na trawie
      Sałata głowiasta charakteryzuje się wyrosłymi pędami kwiatowymi, które są dobrym pokarmem dla królików, króliki zjadają te pędy bardzo chętnie. Nie można zbyt dużej ilości liści sałaty podawać królikom, ponieważ od ich nadmiaru mogą nabawić się biegunki.

      Kłącze dalii stanowi także dobrą paszę dla królików. Kłącze dalii można podawać królikom surowe lub gotowane. Wartość odżywcza kłącza dalii jest takie samo jak bulw topinamburu.

      Liście lubczyku są dobrym sposobem na urozmaicenie diety królików, króliki jedzą je chętnie.

      Łozę winą króliki niezbyt chętnie spożywają, na ich niekorzyść, można ją skarmiać bez obaw w większych ilościach. Jednak musimy wiedzieć że króliki za nią nie przepadają.

      Rośliny o smaku korzennym są chętnie zjadane przez króliki. Nie powinno się ic skarmiać osobno w dużych ilościach, można je mieszać z inną paszą zieloną. Rośliny korzenne nie przekładają się na lepszy smak mięsa króliczego, ale inne rośliny owszem np. anyż, majeranek, kminek, koper ogrodowy, czosnek, cebula, mięta pieprzowa, pietruszka, lawenda, lubczyk ogrodowy.

      Ulistnione pędy szparagów są zjadane przez króliki bardzo niechętnie, a jak wskazują doświadczenia są one dla nich raczej szkodliwe, dlatego nie należy ich zbytnio skarmiać.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024