Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~db rada (2024-04-13 13:01:37)
Temat:

JEST SPOSÓB !!!


Zaparzcie szałwię i rumianek na pół szklanki wody a gdy ostygnie małą strzykawką ( bez igły ) wstrzyknijcie królikowi do pyszczka, kilka razy dziennie. Strzykawka lub coś podobnego plastikowa nie szklana bo pęknie w pyszczku. Masujcie też [...]
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Segment Klatek Własnej Konstrukcji

krole.pl » Pomieszczenia dla królików » Segment Klatek Własnej Konstrukcji

Podstawą Przydomowej Hodowli Królików jest odpowiednio przygotowany segment klatek.

Segment klatek dla królików z drewna
Widzimy że hodowla królików staje się coraz bardziej popularna. Nowych adeptów tego hobby przyciąga chęć pozyskania zdrowego mięsa, bliskość ze zwierzętami a także majsterkowanie. Nie oszukujmy się każdy z zacięciem do majsterkowania sam wykona segment klatek i samodzielnie go zaprojektuje. Taki zestaw piętrowanych klatek stanowi kluczową rolę w przydomowej fermie futrzaków. Klatki własnej konstrukcji umożliwiają dostosowanie przestrzeni do specyficznych potrzeb hodowli i możliwości terenowych. Minimum 90% hodowców wykonuje segmenty z tego co ma zgromadzone używając do tego sprytu i pomyślunku.

Zalety Klatek Segmentowych Własnej Konstrukcji

  1. Dostosowanie do własnych Potrzeb: Budując klatki własnej konstrukcji, można dokładnie dostosować ich rozmiar i kształt do przestrzeni, którą dysponujemy tak by był zbieżny z naszymi oczekiwaniami i ogólną wizją hodowli która chcemy prowadzić.
  2. Oszczędność: Samodzielna budowa klatek często jest tańsza niż zakup gotowych rozwiązań. Można wykorzystać materiały z odzysku lub zakupić je po niższych cenach. Materiały zgromadzone jeszcze w PRL często stanowią świetny budulec.
  3. Trwałość i Jakość: Klatki własnej konstrukcji, wykonane z odpowiednich materiałów, są często bardziej trwałe i solidne niż niektóre tańsze, gotowe produkty dostępne na rynku. Oczywiście kupić można także porządne i profesjonalne produkty. Ale nie oszukujmy się za 200zł nic dobrego się nie kupi.

Jak Zbudować Segment Klatek Własnej Konstrukcji

Planowanie i Projektowanie

Przed rozpoczęciem budowy warto dokładnie zaplanować, jakie wymiary i konfigurację będą miały nasze klatki. Należy uwzględnić:

  • Wielkość Królików: Klatki muszą być na tyle duże, aby króliki miały wystarczająco dużo miejsca do poruszania się. Pamiętajmy że wysokość także jest bardzo ważna. Jeżeli dopiwro zaczynamy warto zastsanowić się nad profilem hodowli i jaka rasa będzie dla nas najlepsza.
  • Ilość Królików: Planując segment klatek, należy uwzględnić liczbę królików, które będą w nich przebywać. Tutaj także trzeba uwzględnić zapas, gdyż nigdy nie wiemy ile będzie młodych w miocie.
  • Duże drzwiczki z siatką zgrzewaną: Zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i ułatwią dostęp przy wszystkich pracach zootechnicznych. Małe drzwiczki to problem z łapaniem i wyrzucaniem obornika.

Wybór Materiałów do budowy

Do budowy segmentu klatek najlepiej wykorzystać to co mamy zgromadzone. Oczywiście najlepsze są klatki stalowe oparte na porządnej ramie, ale nie każdy umie spawać, a z drewnem poradzi sobie każdy . Trwałe materiały to także drewno, odpowiednio zaimpregnowane i pomalowane. Najczęściej jednak problemy użytkowe nie dotyczą kantówek, ścian i ramy nośnej tylko elementów ruchomych. Opadające drzwiczki, urwane zawiasy to zmora samoróbek. Warto więc kupić zawiasy, zamykania no i oczywiście inne elementy wyposażanie takie jak poidła i karmidła. Całkowicie odradzamy budowę z płyt pilśniowych, starych paneli podłogowych itp. Podstawą były i są zwykłe sosnowe deski, są naturalne, najtańsze i najlepiej się sprawdzają. Nie chcemy tutaj instruować hodowców jakie rozmiary boksów i całego segmentu przyjść - każdy ma odrobinę wyobraźni i zrobi to tak jak uważa. W końcu segment ma pasować do naszego gospodarstwa i możliwości jakie posiadamy.

Ergonomia i Higiena Hodowli

Klatka i cały segment musi być higieniczna czyli łatwa do czyszczenia i dezynfekcji. Wprawdzie drewno same w sobie nie jest aseptyczne jednak odpowiednio pomalowane zapewni odpowiedni dobrostan. Regularne czyszczenie jest także ważne. Segment klatek ma to do siebie, że króliki są piętrowo jedne nad drugimi. Fekalia, ściółka i resztki jedzenia nie mogą spadać na głowę z wyższego piętra. Należy usuwać odchody i resztki jedzenia, a także myć poidła i karmniki. Wszystkie zabiegi najłatwiej wykonuje się w środkowych klatkach na wysokości wzroku dlatego warto zaplanować udogodnienia takie jak np. podwójne drzwiczki lub otwierane ściany, które będą użytkowane tylko przy wyrzucaniu obornika i okresowym czyszczeniu klatek. Regularne kontrole zdrowotne królików i dbanie o higienę w klatkach zapobiegają rozprzestrzenianiu się chorób.

Segment klatek własnej konstrukcji jest podstawą przydomowej hodowli królików. Dostosowanie klatek do indywidualnych potrzeb, oszczędność kosztów oraz trwałość i jakość konstrukcji to główne zalety budowy własnych klatek. Przy odpowiednim planowaniu, wyborze materiałów i regularnej konserwacji, segment klatek własnej konstrukcji zapewni komfort i bezpieczeństwo królików, a hodowcy satysfakcję z dobrze prowadzonej hodowli.

Polecamy
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 4 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024