Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~db rada (2024-04-13 13:01:37)
Temat:

JEST SPOSÓB !!!


Zaparzcie szałwię i rumianek na pół szklanki wody a gdy ostygnie małą strzykawką ( bez igły ) wstrzyknijcie królikowi do pyszczka, kilka razy dziennie. Strzykawka lub coś podobnego plastikowa nie szklana bo pęknie w pyszczku. Masujcie też [...]
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Inne pasze w hodowli królików

krole.pl » Żywienie królików » Inne rośliny używane w żywieniu królików » Inne pasze w hodowli królików

Biały królik z czerwonymi oczami w klatce
Biały królik z czerwonymi oczami w klatce
Mleko
     
  • Stanowi dobry napój dla królików. Królikom można podawać mleko rozcieńczone lub bez rozcieńczania. Jednak do mleka musimy króliki stopniowo przyzwyczajać. Mleko wpływa bardzo korzystnie na mleczność karmiących królic, poprawia ono dodatkowo samopoczucie zwierząt i co ważne zwiększa ich odporność.



    Pasze mineralne
         
  • Wywierają ogromny wpływ na rozwój organizmu. Dlatego też dodatek do paszy soli mineralnych jest niejednokrotnie konieczny. O braku ich świadczy wygląd zwierzęcia, czyli włosy bez połysku, mętny wzrok, brak apetytu, zjadanie własnego kału, a następnie objawy ogólnego wynędznienia, zahamowanie przyrostu, zwiększona śmiertelność i krzywica.

         
  • W normalnych warunkach prawidłowego żywienia królików oraz wychowu królików, zwłaszcza na pastwisku zwierzę samodzielnie znajduje z reguły dostateczną ilość składników mineralnych w paszy , tym bardziej że zapotrzebowanie to nie jest na ogół wysokie.

         
  • Hodowca przechodzący w hodowli na żywienie klatkowe, musi o wiele więcej uwagi poświęcić na pokrycie potrzeb mineralnych organizmu. W praktyce w hodowli królików stosowany jest wyłącznie system karmienia klatkowy oraz system wychowu klatkowego, dlatego zagadnienie żywienia mineralnego tych zwierząt nabiera szczególnego znaczenia.

         
  • Znaczną rolę odgrywa również rozmaitość zadawanej paszy królikom. Zwierzęta otrzymujące dostateczną ilość siana, zielonej i ziarna otrzymują z reguły dosyć soli mineralnych w swej normalnej dawce pokarmowej.

    Trzy króliki na sianie w klatce
    Trzy króliki na sianie w klatce
         
  • Zadaniem większości doświadczonych hodowców, stały dodatek soli mineralnych do karmy królików jest niepotrzebny, ponieważ podnosi tylko koszt hodowli. Takie postanowienie sprawy jest słuszne wyłącznie tam, gdzie latem króliki hodowlane mają dostateczną ilość urozmaiconej paszy zielonej, zaś zimą mają pod dostatkiem dobrego siana. Nawet spore zapotrzebowanie ciężarnych i karmiących królic na składniki pokarmowe można w ten sposób pokryć całkowicie. Dobre korzyści zapewnia także dodatek soli mineralnych do paszy tylko przy jednostronnym żywieniu królików karmą ubogą w składniki mineralne.

         
  • Ze wszystkich pasz powszechnie stosowanych w żywieniu królików hodowlanych, a bogatych w najważniejsze składniki mineralne, należy uznać siano łąkowe, koniczynowe, z traw i roślin motylkowych , ziołowe i z chwastów, z seradeli, a poza tym grochowiny, bobiczanki oraz makuchy lniane.

         
  • Ubogie w wapń, lecz bogate w fosfor są ziarna zbóż: pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa, kukurydzy, a także otręby pszenne, otręby żytnie, jak również plewy.

         
  • Ubogie w składniki mineralne, a zatem nie nadające się do wyłącznego karmienia nimi królików, są takie pasze, jak słoma owsiana, słoma jęczmienna, słoma pszenna i żytnia, ziemniaki, buraki, liście buraczane (mają nadmiar potasu) oraz wytłoki buraczane.

    Królica z trojgiem potomstwa w klatce
    Królica z trojgiem potomstwa w klatce
         
  • W pracy hodowlanej ogromną rolę może odegrać dodatek kwasu fosforowego i węglanu wapnia do paszy królików trzymanych przez hodowców miejskich w klatkach, na tarasach, balkonach i w innych pomieszczeniach (np. w tzw. komórkach). Taką mieszankę paszową, której oddziaływanie jest niekiedy znakomite, może każdy hodowca sporządzić sam mieszając w różnych ilościach mączkę kostną, kredę szlamowaną oraz sól bydlęcą. Mieszankę taką zadaje się królikom
    w bardzo małych ilościach do około 0,5g na sztukę dziennie. Pamiętać należy,
    że przedawkowanie będzie tu nawet bardziej niebezpieczne niż niedostatek,
    ponieważ nadmiar soli może działać na króliki nawet trująco.



    Pasze witaminowe
         W hodowli królików, które są zwierzętami roślinożernymi, praktycznie nie wchodzi w grę, jakakolwiek obawa o niedobór witamin w paszy. Doświadczenia wykazały jednak, że podawanie tranu wpływa korzystnie na porost i jakość futerek króliczych oraz na porost wełny królików angorskich, której to wydajność zwiększa się wówczas o nawet 10%-15%. Z tego względu hodowca poprzedzając okres uboju królików na skórki, może podawać zwierzętom tran do paszy, wyłącznie osobnikom dorosłym. Ilość zadawanego tranu nie może przekraczać wagi 2g na sztukę dziennie.



    Pasze dodatkowe
         
  • Kora dębowa zmielona i drobno połamana i rozmoczona, jest jednym z wielu dodatków paszowych, jakie możemy zadawać czasami królikom do miękkiej paszy. Działa ona bardzo skutecznie jako środek leczniczy w biegunce.

         
  • Opiłki drzewne doradzano w czasie wojny jako rzekomo doskonały dodatek do miękkiej karmy dla królików. Zalecenia takie są jednak przesadne, ponieważ opiłki drzewne niezależnie od gatunku drzewa, z jakiego pochodzą, są praktycznie niestrawne dla królików i mogą spełniać w paszy podrzędną rolę dodatkowego czy dopełniającego balastu. Nie mają wiec one znaczenia tam, gdzie króliki otrzymują dość siana, liści czy gałązek go gryzienia.

    Cztery małe króliki w klatce
    Cztery małe króliki w klatce


         
  • Łuski gorczyczne z fabryk musztardy stanowi doskonałą domieszkę do paszy miękkiej. Jako środek doskonale pobudzający apetyt, działają one bardzo skutecznie.

         
  • Owies skiełkowany zalecany jest w hodowli królików jako dodatek do paszy, szczególnie dla królików ras olbrzymich. Sztuki karmione nim wyrastają na zwierzęta silne, grubokościste, o dobrych futerkach. Kiełkowanie zwiększa również strawność ziarna. W celu uniknięcia strat w składnikach pokarmowych skiełkowanego ziarna, zaleca się skarmiać je możliwie jak najwcześniej, podczas gdy wyrastający kiełek ma długość równą długości ziarna, zaś listki zaczynają się dopiero wykształcać. Skiełkowane ziarno, używane dotąd głównie w żywieniu drobiu, zasługuje na szersze jego zastosowanie również w żywieniu królików.

         
  • Nasiona chwastowe nie stanowią odpowiedniej paszy dla królików, ponadto zwierzęta jedzą je bardzo niechętnie. Nasiona chwastowe nie są lubiane za sprawą zawartych w nich ostrych i drażniących olejków lotnych. Spasanie tych nasion może także przyczynić się do zachwaszczenia pół nawożonych odchodami króliczymi.
  • Polecamy
    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek
    Temat:
    Autor: Napisz wynik działania: 6minusplus 4 =
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    krole.pl © 2024