Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Rex

krole.pl » Rasy królików » Rasy małe » Rex

      Normalna okrywa królików rasy - REKS, utworzona jest z tzw. ości, czyli włosów rdzeniowych, oraz z puchu. Poza tymi zasadniczymi składnikami wyróżniamy jeszcze specjalne włosy dotykowe i ochronne, które występują zwłaszcza na głowie, w okolicy pyszczka i nozdrzy jako tzw. wąsy. Do głównych zabiegów podczas uszlachetnienia skorek króliczych, zwłaszcza na imitację futer szlachetnych, należy epilowanie, tj. usuwanie wystających ponad puch włosów rdzeniowych (okrywy zewnętrznej), pozostawiające nienaruszone jedynie podszycie futerka. Takie przygotowanie skórek pociąga za sobą dość poważne koszty, a ponadto osłabia futerko i czyni je rzadszym. Nic też dziwnego, że ogromny rozgłos wzbudziło przed niedawnym czasem wyhodowanie nowej rasy królików reksów, których okrywa miała być rzekomo wolna od ości, czyli jak mówiono "uszlachetniona" już na żywym zwierzęciu.

Mały królik Rex

Mały królik Rex
 • WYGLĄD
 • HODOWLA
 • POKARM •       Obserwacje hodowli tej rasy wykazały iż nadzieje z nią związane były nie zupełnie słuszne, ogólna ilość włosów rdzeniowych w ich okrywie została tylko bardzo nieznacznie zmniejszona. Włosy te są tylko częściowo zmarniałe i niedorozwinięte, tak że pozostają ukryte w silnie u tych zwierząt rozrośniętej warstwie puchu.

        Rasa ta wystąpiła po raz pierwszy zupełnie niespodziewanie w 1919 r. w hodowli małorolnego wieśniaka francuskiego Desir? Caillona w miejscowośći Pringe-Louche (dep. Sarthe). Reksy pojawiły się tu wśród licznego pogłowia jednolitej hodowli zajęczatych olbrzymów. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności w dwóch kolejnych miotach u jednej samicy przyszła na świat para młodych tego nowego typu, także w następnym roku można było przystąpić do rozmnożenia nowopowstałej rasy. W ten sposób rozpowszechniła się brązowa rasa reksów. Przy urodzeniu króliki te z czasem dopiero porastają futrem o typowej brunatnej maści.

        Zupełne wybarwienie futerka następuje u nich w wieku około 12-13 miesięcy, gdy tymczasem okrywa zwierząt 2-3 tygodniowych jest jeszcze nietypowa, szarobrązowa z wyraźnie występującym włosem ościstym.

        Najwiarygodniejszym dowodem pozwalającym na wyróżnienie reksów spośród królików innych ras już w pierwszych dniach życia są zmarniałe i skręcone włosy dotykowe ich wąsów. U innych ras królików włosy te sterczą już we wczesnej młodości odstając sztywnie na pyszczku, są one bardzo grube i rosną do kilku centymetrów długości.

        Przez krzyżowanie reksów z rozmaicie ubarwionymi rasami normalnie uwłosionych królików wytworzono kilka odmian barwnych tej rasy tzn.:
 • biała albinotyczna
 • niebieska
 • szynszylowa

        Krzyżówki te oraz doprowadzanie obcej krwi były w hodowli reksów konieczne również w celu podniesienia zdrowotności materiału wyjściowego, który w chowie krewniaczym zdegenerował się w bardzo krótkim czasie.

  WYGLĄD

        Ogólny wygląd tej rasy krolikówprzypomina na ogół jak gdyby zatrzymanego w rozwoju olbrzyma belgijskiego. Pomimo dość znacznych rozmiarów ciała osiąganych przez reksy (3-4 kg wagi żywej), ogólne proporcje ich budowy maja wyraźnie młodociany charakter. Jest to dowodem pewnego zahamowania ich rozwoju. Zahamowanie to ma wpływ także na okrywę tych królików.

  U reksów cechy płciowe w budowie głowy samicy są silniej zaznaczone niż u innych ras. Uszy ma sztywne i wzniesione ku górze, silnie rozwinięte, prawie za duże jak do reszty ciała. Długość uszów reksów dochodzi do 14 cm. Oczy ich są silnie wypukłe.
  Wśród wszystkich pododmian reksów szczególną uwagę zwrócono na szynszylowatą, której jedynie zbyt krótki jeszcze puch nie pozwala na zajęcie czołowego miejsca na rynku kuśnierskim.

  Wysoko cenione są również białe reksy gronostaje, ich futerek jednak nie można uznać za zupełnie takie same, jak prawdziwych gronostajów. W Polsce najpopularniejsze są reksy bobrowe i alaska reksy.
  Masa ciała królika między od 2 do 3 kg.

  Królik Rex
  Królik Rex

  HODOWLA

        Reksy są jeszcze bardzo świeżą rasa królików, a zdania hodowców o jej wartości gospodarczej są podzielone. Jedni upatrują w reksach rasę przyszłości, inni twierdzą że mała odporność tych zwierząt oraz duże trudności związane z ich wychowem i skłonności do wyrodnienia nie pozwalają na przywiązanie zbyt dużej nadziei do hodowli tych królików.

  POKARM

        Jednymi z najważniejszych składników diety każdego królika jest woda oraz siano. Króliki chętnie spożywają liście mniszka lekarskiego. Ich przysmak jest soczewica. Nawet krótkotrwała głodówka może się zakończyć nieodwracalnymi zmianami w układzie pokarmowym każdych królików.
 • Polecamy
  Komentarze (9)
  Autor: ~Wiktoria (2019-12-17 07:25:13)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Krolik i lysinka


  Ja maa rexa z czech od mojej mamy kolezanki z sklepu zoologicznego jest srokaty ale mial nie dawno lysinke prxy karku ktora szybko mu znoknela nie byla duza. Ale czy to cos złego?
  Autor: ~Martytyneczka (2019-05-06 20:52:29)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Rex


  Można też poszukać w fundacjach. Jest tam dużo niechcianych króliczków
  Autor: ~Martytyneczka (2019-05-06 20:49:29)      [odpowiedzi: 1]
  Temat:

  Rex


  Nie polecam kupna królików ze sklepu zoologicznego. Najlepiej od hodowcy czasem ogłaszają się na olx albo wpisać w Google naszą miejscowość i hodowle kroliczkow.
  Autor: ~katarzyna (2019-04-01 18:44:04)      [odpowiedzi: 1]
  Temat:

  królik


  hejka jestem z lublina czy w tecso lublin mogę kupić takiego słodziaczka
  Autor: ~Wojtek (2018-02-09 19:02:21)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Mały rex- gdzie kupic


  Witam, proszę o info gdzie mogę kupić małego rex, proszę o namiary na jakąś hodowle, ew. Sklep
  Autor: ~ania (2015-11-29 14:39:16)      [odpowiedzi: 1]
  Temat:

  zakup


  Gdzie mogę kupic reksa?


  Dodaj nowy wątek
  Temat:
  Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 3 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  krole.pl © 2024