Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~db rada (2024-04-13 13:01:37)
Temat:

JEST SPOSÓB !!!


Zaparzcie szałwię i rumianek na pół szklanki wody a gdy ostygnie małą strzykawką ( bez igły ) wstrzyknijcie królikowi do pyszczka, kilka razy dziennie. Strzykawka lub coś podobnego plastikowa nie szklana bo pęknie w pyszczku. Masujcie też [...]
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Wychów królików po odsadzeniu

krole.pl » Hodowla królików » Wychów królików » Wychów królików po odsadzeniu

Dwa duże króliki na drewnianym stole
Dwa duże króliki na drewnianym stole
     Małe króliczęta powinny pozostać przy matce do siódmego tygodnia ich życia, nie powinno się ich rozdzielać wcześniej ponieważ to źle wpływa na dalszy rozwój królików. Hodowca, który stara się za wszelką cenę nie dopuścić do najmniejszego zahamowania rozwoju młodych królicząt , powinien nawet podczas karmienia młodych przez matkę, począwszy już od trzeciego tygodnia ich życia, podawać im w osobnej drabince bądź w osobnym korytku siano, kawałki chleba, buraki itp. Dzięki temu młode króliki nauczą się samodzielnego jedzenia, zanim nadejdzie pora na ich ostateczne odsunięcie od matki.

     Hodowca zadając karmę młodym królikom, powinien je odgrodzić na czas karmienia od matki, aby ta nie zjadała im pokarmu. Jeśli klatka w których przebywają króliki, jest zbyt mała, aby można było w niej odgrodzić młode od matki, należy na czas karmienia przenieść samicę do innej klatki. Oddzielenie młodych królików od matki na pewny czas jest dobrym rozwiązaniem, zapewni to młodym spokojne jedzenie, zaś matka zyska na tym spokój i odpoczynek od swojego potomstwa, które je ciągle niepokoju i próbuje ssać sutki. Zmęczona samica chudnie i traci pokarm, należy jej zapewnić odpoczynek. Młode króliki które są nie dożywione chorują, a w najgorszym rezultacie giną, więc takie rozłąki, podczas których młode się odżywiają, zaś matka odpoczywa, są bardzo dobrym rozwiązaniem w wychowie królicząt. Samicę można codziennie oddzielać od młodych na kilka godzin, a gdy potomstwo już odpowiednio podrośnie i stanie się silne, można je oddzielać od matki na cały dzień, a na noc ją przynosić.

     Inni hodowcy królików , aby zapewnić matce schronienie się przed natarczywymi potomkami, zamiast usuwania matki na dłuższy czas z klatki, urządzają tzw. pięterko nad gniazdem, gdzie samica może odpoczywać pozostając jednocześnie cały czas z młodymi.

Małe króliki po porodzie na rękach opiekuna
Małe króliki po porodzie na rękach opiekuna


     Rozpoznanie odpowiedniego momentu na rozdzielenie matki z młodymi, jest bardzo trudne do zdiagnozowania. Młode króliki już w wieku 4 tygodni są zdolne do samodzielnego życia. Ale nie oznacza to, że pozostanie dłużej przy matce, byłoby dla nich niekorzystne. Taki sposób wychowu jest też mniej kłopotliwy dla hodowcy.

     Bardzo wczesne odsadzenie królicząt od matki należy stosować wyłącznie gdy chcemy znacznie zwiększyć liczbę uzyskanego przychówka. Taka metoda była stosowana przez czołowych radzieckich królikarzy. Aby taka metoda przyniosła dobre efekty, należało odznaczać się dużym doświadczeniem, fachową wiedzą , jak również należało dołożyć ogromnej staranności w pracę hodowlaną.

     Większość hodowców stosuje 6-7 tygodniowe pozostawienie królicząt przy matce. W ten sposób młode króliki wykorzystują w pełni jej mleko oraz rozwijają się zazwyczaj doskonale. Dłuższe pozostawienie królicząt we wspólnej klatce z matką zdaje się być niecelowe, ponieważ w tym czasie kończy się wydzielanie mleka przez matkę. Młode króliki w tym czasie powinny już samodzielnie pobierać pokarm, a przebywając razem z matką w jednej klatce niepotrzebnie ją męczą, i nie pozwalają jej także wrócić do sił przed następnym wykotem. Zdaniem niektórych hodowców młode króliki powinny być odsadzone od matki najpóźniej w 8 tygodniu ich życia, i jest to dobra rada, zaś młode nie powinny przebywać z matką przez okres około 12 tygodni ich życia, jak twierdzą inni hodowcy. Wraz z ukończeniem okresu karmienia, dalsze przebywanie młodych z matką, jest wyłącznie niepotrzebnym męczeniem starych królic przez wyrośnięty przychówek.

Młode króliki w gnieździe
Młode króliki w gnieździe
     Podczas okresu odsadzania młodych królików od matek, należy postępować bardzo ostrożnie. Hodowca musi przyzwyczajać na długo przed odsadzaniem młode króliki, do samodzielnego pobierania suchej paszy, należy także uwzględnić przy tym stan wymienia samicy. Poprzez gwałtowane zaprzestanie opróżniania go, co normalnie następuję poprzez ssanie, można przyczynić się do powstania stanu zapalnego, a czasami nawet bardzo przykrych i trudnych w leczeniu ropni. Jeśli hodowca decyduje się na wczesne odsadzenie królicząt, musi odłączyć je od matki bardzo stopniowo, zabierając codziennie lub co drugi dzień po jednym młodym osobniku, zaczynając od najsilniejszego. Dzięki temu stopniowo można ograniczyć ssanie, aby czynność gruczołów mlecznych samicy ustawała powoli.

     Zachowanie tak dużej ostrożności po 7-tygodniowym okresie karmienia (czyli laktacji) nie jest już konieczne, zazwyczaj powiem w tym czasie wydajność gruczołu mlecznego jest już bardzo mała i równoczesne odsadzenie królicząt nie niesie ze sobą żadnych powikłań.

     Po odsadzeniu młode króliki należy umieścić w większych grupach we większych klatkach , bądź w otwartych zagrodach, gdzie króliczęta mają możność swobodnego biegania i używania do woli ruchu. W trzecim miesiącu zachodzi konieczność rozdzielenia królicząt według płci, w tym wieku samce zaczynają przejawiać popęd płciowy, najpóźniej można to uczynić w czwartym miesiącu.      Rozpoznanie płci młodych królików jest dość trudne dla wielu nawet doświadczonych hodowców. Ale przy pewnej znajomości budowy narządów rozrodczych samca oraz samicy można rozpoznać płeć zupełnie ściśle, zazwyczaj już od drugiego, a najpóźniej trzeciego miesiąca życia. Nawet wśród noworodków, a zwłaszcza tych, które pochodzą z jednego miotu, można dość ściśle odróżnić samce od samic. Samce mają stosunkowo krótką, ale grubą i szeroką głowę oraz krótszy i silniejszy tułów, zaś samice mają tułów raczej wydłużony i delikatny, jak również węższą głowę.

     Aby sprawdzić płeć dwumiesięcznego lub starszego królika, należy odsunąć ogon zwierzęcia i odciągnąć go lekko w dół przy równoczesnym słabym ucisku na narządy położone poniżej odbytu. W tych warunkach poniżej otworu odbytowego u samców uwypukli się o kształcie stożkowatym prącie skierowane ku tyłowi. Wierzchołek prącia bywa z reguły nieznacznie zakrzywiony ku górze. Przy podobnym zabiegu u samicy uwidoczni się natomiast szparkowata pochwa, silniej nieco wystająca od strony brzusznej, obniżająca się ku grzbietowi. Podczas sprawdzania płci ważna jest pomoc drugiej osoby, która trzyma królika w czasie rozpoznania jego płci. Wprawieni hodowcy królików mogą tą czynność wykonywać samodzielnie bez pomocy innych.

     Po rozdzieleniu królików według płci samice możemy pozostawić aż do czasu sprzedaży, Ubój lub włączenia królików do hodowli razem w dotychczasowej klatce. Samce musza być rozdzieleni i umieszczeni w osobnych klatach, bądź te osobniki, których nie zamierzamy użyć w rozrodzie wykastrować. Jeśli tego nie zrobimy samce między sobą będą prowadzić uparte bójki, podczas których gryzą się, drapią, a nawet mogą nawzajem dotkliwie się pokaleczyć.

     Samice, które już były matkami pokrywamy ponownie mniej więcej w tydzień po odsadzeniu od nich młodych. W ten sposób licząc średnio około 30 dni kotności, 42 -70 dni karmienia i ewentualnie 7 dni odpoczynku, łącznie uzyskujemy średnio 72-79 do 107 dni pomiędzy dwoma kolejnymi wykotami. A więc w ciągu jednego roku można bez trudności uzyskać od 3 do 4 miotów od jednej samicy. Niektórzy hodowcy zaczynają krycie wcześniej, czasami już na tydzień przed ukończeniem okresu karmienia. W ten sposób można skrócić czas wykotu do 58 dni, podnosząc równocześnie liczbę miotów do 9, a nawet 10 w ciągu dwóch sezonów. Taka metoda może być stosowana wyłącznie przez doświadczonych hodowców, którzy doskonale pielęgnują i żywią swoje króliki. W przeciwnym razie zbyt wyczerpuje się samicę, a w zawiązku z tym obniża jakość oraz ilość królicząt w następnych miotach. Mioty takie są bowiem z reguły nieliczne, a króliczęta z nich pochodzące bardzo słabe. Normalnie samicy nie powinno się chowu dłużej niż przez trzy lata, ponieważ później stara się ona mniej płodna i gorzej odchowuje własne potomstwo. Dlatego stare samice należy w tym czasie tuczyć i zabijać na mięso i skórę.

Czternaście królików spozywających pokarm na trawie
Czternaście królików spozywających pokarm na trawie


     Samce, zwłaszcza te cenne sztuki hodowlane dobrze przekazujące potomstwu swoje najlepsze dodatnie cechy oraz właściwości, można zatrzymać do hodowli dłużej niż 2 lata, jeżeli w tym czasie nie obniży się zbytnio ich płodność.

     Wzrost królicząt poszczególnych ras nie jest jednakowy. Zazwyczaj szybciej kończą wzrost króliki ras małych, dłużej natomiast rosną króliki olbrzymy. Barany francuskie np. osiągają swą ostateczną wagę żywą dopiero po 10 miesiącach, gdy tymczasem drobne futerkowe króliki czarne podpalane dorastają do najwyższej wagi już po 7 lub 8 miesiącach.
Polecamy
Komentarze (11)
Autor: ~Dagmara (2024-03-25 20:21:55)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

odstawienie królicząt


Mam w domu samicę reksa miniaturki z młodymi, które są bezklatkowe. Chciałabym zostawić sobie 2 z 4 młodych. Mają teraz 6 tygodni i zastanawiam się czy jest szansa że samica sama je odstawi czy będę je musiała na jakiś czas odseparować [...]
Autor: ~Julia (2023-03-27 18:09:47)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Pytanie


Czy mogę zabrać młode od matki jak mają 40 dni ?jedzą same już półtora tygodnia
Autor: ~Kinga (2020-06-15 17:22:31)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Króliki nie mogą jeść chleba!!!


Króliki nie mogą jeść chleba
Autor: ~Jasia (2020-04-30 08:17:28)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Kroliczki


Gucio prawda u mnie wolny wybieg i chowają się krole wraz z matką i druga krolicato zdlezy od ktolicy nie każda jest taką matką
Autor: ~Alex (2016-10-05 22:19:21)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

Krolica


Czy krolica moze przebywac z inna krolica kiedy ma male?
Autor: ~monina (2016-06-08 15:11:34)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

króliki


mam olbrzymy belgijskie i dwutygodnowe małe króliczki informacje są bardzo przydatne i pomocne
Autor: ~Anna (2015-09-13 17:18:45)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

królica


nigdy bym nie pomyślała że królica może być tak męczona przez młode.... każdy sądzi że królica jest do tego przyzwyczajona że ma wiele potomstwa.... ale przykre jest to że nie dla każdego ma odpowiednią ilość pokarmu


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024