Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Nieżyt nosa u królików (katar)

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby powodowane nieodpowiednim pielęgnowaniem » Nieżyt nosa u królików (katar)

Królik
Królik
      Nieżyt nosa, który jest także znany pod nazwą kataru, występuje u królików z różnych przyczyn. Najczęściej katar u królików występuje w skutek przeziębienia. Objawia się on częstym kichaniem zwierząt, zapaleniem błon śluzowych nosa oraz z początku wodnistym, zaś później gęstniejącym śluzowatym wyciekiem z nozdrzy. Króliki trą nosy, by oczyścić je od zasychającego śluzu. Ta postać nieżytu nosa występuje najczęściej wskutek przeziębienia pod wpływem gwałtownych zmian ciepłoty, przeciągów, wilgoci panujących w klatkach , czasami nawet wskutek kurzu.
Hodowca, który przeniesie chorego królika do suchej i ciepłej klatki,
która jest bardzo dobrze wyścielona czystą słomą, może zauważyć ze choroba sama szybko mija bez żadnych innych zabiegów. Zaleca się jednak w okresie w którym królik wraca do zdrowia, zadawać mu suszą paszą, ponieważ sprzyja to szybkiemu wyzdrowieniu.

     W sytuacjach kiedy mamy do czynienia z bardzo silnym nieżytem nosa u królików, hodowca powinien przemywać nozdrza chorego osobnika przynajmniej raz dziennie ciepłą wodą lub roztworem kwasu borowego (tak samo jak w przypadku zakraplania oczu). Można także wkraplać do nosa królika 2 lub 3 razy dziennie po 3-4 krople olejku eukaliptusowego, zmieszanego w równych częściach z olejkiem kamforowym.

     Identyczne objawy, które towarzyszą nieżytowi nosa, który jest wywołany przez przeziębienie powoduje u królików, przynajmniej z początku, również nieżyt zakaźny, który z kolei jest wywoływany przez ziarniaczycę zarazki posocznicy lub gruźlicy. Dopiero w dalszym przebiegu choroby pojawia się śluzowaty wyciek z nosa, który przekształca się w wyciek ropy. Katar powstały na takim tle jest bardzo zaraźliwy i niemalże wszystkie próby leczenia, zazwyczaj nie dają pożądanych wyników. Tak ciężko chore króliki należy jak najprędzej poddać ubojowi, a klatki w których przebywały należy bardzo dobrze odkazić.

Dwa białe małe króliki
Dwa białe małe króliki
     Jeśli leczenie zakatarzonych królików rozpoczniemy dość wcześnie, mamy spore szanse na całkowite ich wyleczenia. Natomiast w sytuacjach kiedy katar w początkowych stadiach jest zaniedbany, może później przerodzić się w ciężką chorobę, która może być nieuleczalna dla zwierząt.

     Króliki hodowlane w klatkach stojących na dworze, są zazwyczaj odporniejsze na nieżyt nosa, niż te króliki hodowane w ciepłych pomieszczeniach.

     Nieżyt nosa u królików zawsze może być zakaźny, dlatego klatki w jakich przebywały chore osobniki, jak również sprzęt używany przy ich obsłudze (np. karmidła , poidła), należy bardzo dobrze odkazić. Bardzo ważne przy nieżycie nosa jest utrzymywanie czystości w klatkach oraz systematyczne usuwanie z nich nawozu.
Polecamy
Komentarze (5)
Autor: ~354 (2020-07-01 20:34:00)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

katar


królik od 2 dni ma białą wydzielinę z nosa co robić pomocy!
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~Ala (2019-07-01 14:29:17)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Katar


Mój ptyś nie może oddychac
Pomocy!
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~Agiiiiiiii (2018-06-10 19:52:30)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Zielona wydzielina


mój króliczek ma zieloną wydzieline z noska... Jest bardzo płynna.
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: ~t52 (2017-10-15 11:49:35)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

katar


taki bialy katar
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023