
Króliki w klatce
Koper ogrodowy charakteryzuje się prostymi łodygami, pierzastymi liśćmi oraz wieloma żółtymi kwiatuszkami tworzącymi kiście, jego wysokość wynosi ok 75 cm. Koper ogrodowy od dawna jest ziołem używanym w kuchni, jest leczniczy. Ponad 5000 tysięcy lat temu był używany przez Egipcjan.
Koper ogrodowy pochodzi z terenów śródziemnomorskich, południowej Rosji oraz centralnej i południowej Azji. Rośnie tam dziko na otwartych przestrzeniach. Koper ogrodowy jest szeroko uprawiany w Europie oraz Ameryce Północnej.
Koper ogrodowy najlepiej rośnie w pełnym słońcu, potrzebuje bardzo dużo wody, więc należy go często i obficie podlewać podczas suszy.

Dwa króliki
Koper ogrodowy powinien być siany prosto w glebę wczesną wiosną na głębokość około 6 mm, nie przeszkadza mu niska temperatura podczas nocy. Nasiona kopru kiełkują najczęściej w ciągu dwóch tygodni. Młode pędy kopru ogrodowego są bardzo mocno odporne na wczesne wiosenne przymrozki. W lipcu można wsadzić kolejny koper ogrodowy, w ten sposób można mieć świeże zioła przez cały rok. Dzięki wysokim temperaturą kwiaty
kopru ogrodowego zaczynają kwitnąć, wiąże się to ze zmniejszeniem produkcji liści.
Koper ogrodowy charakteryzuje się duża odpornością na rożne choroby oraz owady szkodniki. By móc uniknąć powstania rdzy zbożowej na główkach nasiennych, należy unikać zraszania ich, podczas gdy rośliny osiągają wysokość większą nić 60 cm. Koper ogrodowy, który jest trzymany w pomieszczeniu musi co najmniej około 5 godzin spędzić na bezpośrednim słońcu lub 12 godzin pod
sztucznym oświetleniem.

Koper ogrodowy
Gdy zaczynamy zbierać i konserwować koper ogrodowy musimy zebrać rośliny, kiedy są w pełni dojrzałe tzn. kiedy mają brązowy kolor. Koper ogrodowy należy suszyć rozłożony, najlepiej w pełnym słońcu. Koper należy siać po przymrozkach, ale trzeba mu zapewnić ochronę przed silnym wiatrem i często podlewać. Koper należy zebrać zanim zacznie zakwitać, najlepiej gdy rośliny mają około 15 cm wysokości. Liście najlepiej ścinać o rannej porze, kiedy rosą z nich wyschnie. Jeśli zamrozimy koper ogrodowy, utrzymamy w ten sposób jego doskonały smak i aromat. Główki kopru ogrodowego z nasionami należy zbierać, kiedy są w pełni otwarte, ale zanim nasiona dojrzeją.
Główki z nasionami należy umieścić w papierowych torebkach. Kiedy to główki nasienne są o barwie brązowej, można je wyjąć z papierowych torebek i włożyć do pojemników szczelnie zamkniętych.
Właściwości lecznicze kopru ogrodowego w hodowli królików:
doskonały środek leczniczy w problemach układu pokarmowego królików
całkowicie naturalny sposób na łagodzenie skurczów żołądkowych królików
pomocny w zwiększaniu produkcji mleka u królic
pomaga dobrze na wzdęcia królików