Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Pchły u królików

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby pasożytnicze- ziarniaczyca u królików » Pchły u królików

Królik na śniegu
Królik na śniegu
      Na królikach pasożytują pchły inne niż te które pasożytują na ludziach, psach, kotach oraz kurach. Pchły są bardzo szkodliwe zarówno jako owady dojrzałe, jak i jako larwy. Pod postacią dojrzałą, pchły są pasożytami czasowymi, żyją zazwyczaj na ziemi w miejscach zaciemnionych i zakurzonych. Od czasu do czasu głowie nocą atakują one króliki, aby pożywić się, kłują je i ssą z nich krew. Powstające w związku z tym swędzenie uniemożliwia zwierzętom spokojny wypoczynek.

      Pchły przenoszą też zarazki różnych chorób oraz larwy pasożytów wewnętrznych. Pchły są pasożytem czasowym, ale czasami larwy ich rozwijają się na ciele królika przechodząc tu całkowity cykl swych przeobrażeń. W takich warunkach hodowca może znajdować pchły na ciele królika pod postacią jajeczek, larw, poczwarek, jak i owadów dojrzałych. Pchły królicze mogą się tak bardzo rozmnożyć, że doprowadzają do pojawienia się zapalenia skóry, drażnionej ich ukłuciami.

Mały biały królik na trawie
Mały biały królik na trawie
      Hodowca może zwalczać pchły poprzez zmywanie skóry królików 3% wodnym roztworem kreoliny albo wywarem z tytoniu rozcieńczonym wodą. Dobre wyniki gwarantuje także zmywanie skóry zapchlonych królików octem. Jako proszek owadobójczy najlepiej nadaje się Azotox (3% zmieszany z talkiem) bądź również sodowy zmieszany pół na pół z talkiem. Po usunięciu pcheł z ciała królika konieczne jest jeszcze odkażenie klatki królików gorącą wodą i wybielenie jej świeżo gaszonym wapnem w celu zabicia jajeczek tkwiących w kątach oraz szparach podłogi.
Polecamy
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 3 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023