Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Składniki pokarmowe i dobór pasz dla królików

krole.pl » Żywienie królików » Składniki pokarmowe i dobór pasz dla królików

Dwa króliki biały i czarny
Dwa króliki biały i czarny
     Króliki tak jaki i inne zwierzęta potrzebują pokarmu jako materiału do budowy i czynności życiowych organizmu. O wartości produkcyjnej poszczególnych pasz decyduje przy tym nie tylko ich ilość i sposób przyrządzania, lecz także właściwy dobór ich składników pokarmowych. Wyłącznie przy właściwym stosunku tych składników podawana królikom karma może zapewnić całkowite pokrycie potrzeb życiowych zwierzęcia.

     Najważniejszym składnikiem pokarmowym w paszy dla królika jest białko, tłuszcz, węglowodany (skrobia, cukier), różne sole mineralne oraz witaminy. Dużą rolę odgrywa także zawarta w paszy woda, a także wiele innych ciał dających się określić wspólnym mianem balastu, to znaczy takich, których wartość pokarmowa jest raczej niewielka, chociaż zajmują one stosunkowo dużo miejsca w całym przewodzie pokarmowym królika. Pasze balastowe, zapewniają zwierzęciu odczucie sytości. W paszy dla królików nie może zabraknąć witamin, w niewielkiej ilości, ponieważ są one ważne dla zdrowia zwierząt oraz dla ich prawidłowego rozwoju i czynności organizmu.

Siedem krolików rasy hohot biały w klatce
Siedem krolików rasy hohot biały w klatce
     W hodowli królików przy układaniu dawki pokarmowej musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na właściwe ustosunkowanie wzajemne wszystkich wymienionych składników. Jak wykazały dotychczasowe badania, najlepszy skład karmy dla 5 -6 miesięcznych królików oraz królic karmiących osiągniemy wówczas, gdy na każde 5 części skrobi (lub cukru) przypada 2 części białka, 1 część tłuszczu i 1 część soli mineralnych. Jest to dawka wysokobiałkowa, pożądana dla rosnących młodych królików, samic produkujących mleko i królików angorskich na porost wełny.

     Wybierając dawki pokarmowe dla dorosłych zwierząt przeznaczonych na tucz, ilość skrobi należy delikatnie zwiększyć. Przy wychowie młodzieży należy zwiększyć delikatnie zawartość białka oraz soli mineralnych w zadawanej paszy.

     Bardzo ważnym składnikiem dziennej dawki pokarmowej dla królików jest woda. Błędem jest myślenie, że króliki nie potrzebują wody do picia. Spożywając duża ilość pokarmów soczystych (buraki, liście kapusty itp.) królik może niekiedy częściowo, lub całkowicie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na wodę, jednak przy paszach suchych lub w okresie upałów letnich, konieczne staje się dość obfite pojenie królików wodą z poideł, która musi być czysta, lecz nie zbyt zimna. Do pojenia kotnych i karmiących samic nadaje się doskonale świeże lub gotowane słodkie mleko, należy jednak uważać, aby mleko nie było nadkwaszone lub kwaśniejące, ponieważ takie mleko wywołuje biegunkę u królików. Natomiast mleko już zupełnie skwaśniałe wpływa korzystnie na stan przewodu pokarmowego.

Duży królik z czerwonymi oczami w klatce
Duży królik z czerwonymi oczami w klatce
     Podane dawki pokarmowe na ogół w hodowli królików dawały dobre wyniki, nie należy ich jednak traktować jako sztywne normy. Doświadczony hodowca powinien opierać się na własnych obserwacjach w królikarni czy też ze względów gospodarczych nieraz uzna za potrzebne przesunięcie wzajemnego stosunku poszczególnych składników lub nawet całkowitą zmianę niektórych pasz. Podczas żywienia zimowego można ograniczyć się do samego siana. W tym wypadku najodpowiedniejszą dawką siana dla królików ras średnich wielkości będzie wynosiła około 400g dziennie.

     Zastępując częściowo sianem ziarno bądź okopowe należy pamiętać, że pasze treściwe są przeciętnie 2 lub 3 razy bogatsze w składniki pokarmowe, gdy tymczasem rośliny okopowe przedstawiają wartość pokarmową mniej więcej o ?/?, a nawet o ?/? niższą od wartości pokarmowej siana. Wskazówki te maja ogólne znaczenie i w poszczególnych wypadkach daleko odbiegają od średniej dawki. Na przykład siano słodkie jest 2 lub 3 razy bogatsze w składniki pokarmowe i łatwiej jest strawione niż siano kwaśne.

Pięć białych królików na sianie
Pięć białych królików na sianie
     Istnieje konieczność odpowiedniego wypełnienia przewodu pokarmowego królików , aby nie czuły się one głodne , nie można dawki pokarmowej zestawić wyłącznie tylko z pasz treściwych. Dawka dzienna zestawiona wyłącznie z samych roślin okopowych lub ze słomy, a więc pasz mało pożywnych, obciążyłaby nadmiernie przewód pokarmowy zwierzęcia nie dając mu w zamian wystarczającej ilości składników prawdziwie wartościowych. Ogólnie biorąc, powinniśmy przewidywać dla królików dorosłych zimą około 450g paszy dziennie, w tym prawie połowę w postaci okopowych, resztę w postaci siana i pasz treściwych.

     W paszach dla małych królików hodowlanych ilość okopowych w dawce dziennej należy ograniczyć na korzyść większej dawki siana. Na jedną sztukę młodocianego osobnika w wieku 2 miesięcy liczy się łącznie około 200g paszy zadawanej dziennie.

     Podczas lata siano oraz okopowe zastępujemy trawą lub innymi roślinami zielonymi, podnosząc łączny ciężar do 600g lub 900g, w tym około 500g lub 800g zieleniny i dodatek około 30g lub 80g paszy treściwej.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024