
Królik z obwisłymi uszami
Lucerna charakteryzuje się bardzo duża wartością pastewną, nazywana jest także królową roślin pastewnych. Lucerna jest rośliną wieloletnią, na tym samym kawałku gruntu może rosnąć oraz wydawać plony przez kilka lat.
Lucerna osiąga wysokość około 90 cm i kwitnie na kolor niebieskofioletowy. Lucerna uwielbia dużo słońca i ciepła, a dzięki swym długim, wielometrowym korzeniom dobrze rośnie nawet w lata ubogie w opady. Zbiory lucerny są uzależnione głównie od bogactwa dolnych warstw gleby, a nawet podglebia. Dla lucerny najodpowiedniejszymi glebami są te przepuszczalne na wapiennym podłożu. Lucerna nie rośnie na glebach zakwaszonych
ani na podmokłych, zaś doskonale rośnie na starych ziemniaczyskach
lub na długo nawożonych ziemiach ogrodowych. Pod lucernę nawozimy jesienią
obornikiem, zaś później co roku wapnem. Hodowca królików, powinien
podczas jesieni przesypać grządkę dobrze przegniłym obornikiem.

Dwa małe białe króliki
Siew
lucerny jest wyłącznie w tym wypadku celowy, gdy grzęda przeznaczona pod jej uprawę jest czysta, wolna od perzu i ostu. Sieje się ją podczas drugiej połowy kwietnia na głębokość 1 cm, przy 25-centymetrowych odstępach rzędów. Na każde 10 m? grządki przeznaczyć należy 13 g nasienia lucerny. Pielęgnowanie lucerny polega przede wszystkim na zwalczaniu chwastów. Dlatego hodowca powinien co roku na wiosnę, a ponadto po każdym koszeniu lucerny dobrze spulchnić międzyrzędzia, aby w ten sposób utrzymać ziemię w czystości.
Dobrze nawożona i czysto utrzymywana lucerna zapewnia wysokie plony
na tej samej grządce przez 5 lub 6 lat, a nawet i dłużej.

Biały królik jedzący brokuł
W pierwszym roku uprawy zbiera się z lucerny zazwyczaj tylko jeden pokos. Kosić trzeba przy tym tak wcześnie, aby rośliny zdołały jeszcze przed mrozami odpowiednio odrosnąć. W następnych latach kosi się lucernę kilkakrotnie, tylko zawsze przed jej zakwitnięciem, gdyż ta szybko drewnieje. Kosić trzeba w ten sposób, aby pozostała wysoka ścierń. Przy ostatnim pokosie przed zimą ścierń nie powinna być niższa niż 15 cm. Siano z lucerny należy suszyć zawsze tylko na kozłach, po uprzednim dwudniowym przewiędnięciu. Ostatni pokos lucerny zakisza się, W zależności od pogody oraz żyzności ziemi z 10 m? grządki można w jednym roku uzyskać z dwu do czterech pokosów od 40 do 60 kg masy lucerny.
Lucerna dostarcza naszym
królikom hodowlanym masę zieloną najlepszą i najbogatszą w białko ze wszystkich produkowanych u nas w czystym siewie roślin pastewnych i ich wszelkich mieszanek. Nadaje się ona idealnie na
paszę dla królików niezależnie od ich wieku, płci, wielkości oraz typu użytkowego. Spasanie lucerny pozwala hodowcy na zaoszczędzenie dużych ilości pasz treściwych. Uprawa lucerny powinna jak najbardziej rozpowszechnić się wśród hodowców królików.