
Królik z marchwią
Cykoria można używać w
żywieniu królików jako roślinę jednoroczną lub dwuletnią. Cykoria ma bardzo wysokie wymagania co do gleby, do uprawy tej rośliny nadają się gleby żyzne buraczane. Na ciężkich glebach cykoria nie będzie rokowała. Cykorię najlepiej jest nawozić na jesień obornikiem i gnojówką, zwłaszcza na ziemiach lekkich. Nawóz stosowany wiosną musi być bardzo dobrze rozłożony. Cykorię powinno się siać na koniec kwietnia lub na początku maja, aby w ten sposób nie dopuścić do jej przemrożenia.
Cykorię należy siać w rzędach co 35 cm, nasiona powinny być przykryte ziemią na głębokość od 0,5 cm do 1 cm. Na grządkę o wymiarach 10m? potrzebne jest około 5 g nasienia. Zabiegi pielęgnacyjne przy uprawie cykorii są takie same jak przy uprawie buraków cukrowych. Bardzo szybko należy przystąpić do spulchniania międzyrzędzi, a gdy roślinki będą już posiadały po cztery listki, należy je przerwać, zostawiając w odległości co 15 cm z tym, że usunięte z grządki sadzonki można posadzić na innych miejscach. Rosnące listka tworzą bardzo charakterystyczne rozety. Liście
cykorii które osiągną długość około 20 cm - 25 cm można ścinać co 4 lub 6 tygodni.

Pięć krolików na trawie
Jeśli nie mamy zamiaru pozostawić uprawy cykorii do następnego roku, należy wykopać korzenie rośliny podczas jesieni i następnie skarmić je królikom na świeżo lub też podać je pokrojone na płatki, a następnie resztę zasuszyć jako zapas na zimę. Z grządki o powierzchni 10m? zbiory cykorii mogą wynieść w korzystnych warunkach do 100 kg liści albo 20 kg korzeni.
Gdy użytkujemy cykorię na liście, zbiór korzeni bywa nieco mniejszy. Liśnie
należy skarmiać wyłącznie świeże bądź zakiszone, zaś korzenie świeże
lub suszone. Jeżeli pozostawimy korzenie cykorii na drugi rok w ziemi,
wówczas wyrastają wysokie pędy kwitowe, które mogą urosnąć nawet na
1 metr wysokości,
króliki zjadają je bardzo chętnie.