Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Kłęby i korzenie roślin okopowych w żywieniu królików

krole.pl » Żywienie królików » Inne rośliny używane w żywieniu królików » Kłęby i korzenie roślin okopowych w żywieniu królików

Dwa króliki biały i czarny
Dwa króliki biały i czarny
      Kłęby i korzenie roślin okopowych to pasze które mają najważniejsze znaczenie w żywieniu królików, a zwłaszcza ziemniaki, buraki pastewne, liście oraz główki buraków cukrowych, jak również marchew i brukiew. Trochę mniejsze znaczenie mają takie rośliny, jak pasternak, rzepa ścierniskowa i buraki ćwikłowe.

     Ziemniaki należą do najbardziej lubianych pasz królików. Ziemniaki zawierają około 75% wody i 18% łatwo strawnej i bardzo pożywnej skrobi. Wartość ich podnosi bardzo dobry smak i łatwość przechowywania. Ze względu na wysoką wartość ziemniaków jako pokarm dla ludzi w żywieniu królików stosuje się zasadniczo wyłącznie obierzyny. Ziemniaki i obierzyny zadajemy najczęściej gotowane lub parowane, ponieważ surowe są niechętnie zjadane przez króliki. Po stopniowym przyzwyczajeniu hodowca może jednak zadawać królikom surowe ziemniaki, jak również surowe obierzyny ziemniaczane, ponieważ nie wywołują one żadnych zaburzeń w ich narządach trawiennych. Należy jednak przy zadawaniu surowych ziemniaków i obierzyn przestrzegać pewnych zasad:
  • skarmiane bulwy ziemniaczane i obierzyny nie mogą być zanieczyszczone ziemią
  • surowe ziemniaki mogą być skarmiane królikom starszym, dopiero po skończeniu prze nie 12 tygodni życia
  • w żadnym wypadku nie należy skarmiać surowych obierzyn i kłębów ziemniaczanych pozieleniałych lub z kiełkami
         Hodowca królików stosujący się do powyższych zasad nie narazi się przy skarmianiu surowych ziemniaków na żadne straty hodowlane.

    Króliki w klatce
    Króliki w klatce
         Buraki pastewne są dla królików bardzo dobrą i chętnie zjadaną paszą. Ze względu na dużą zawartość wody musimy je skarmiać jedynie z domieszką plew, sieczki lub siana. Zmarzniętych buraków pastewnych nawet po odtajaniu nie należy spasać, gdyż łatwo wywołują wzdęcia u królików kończące się czasami śmiercią. Króliki zjadają buraki pastewne bardzo chętnie, nieraz chętniej nawet niż brukiew.

         Główki z buraków cukrowych zarówno jak liście są bardzo dobrą paszą dla królików. Niekiedy jednak bardzo trudno jest przyzwyczaić króliki do ich zjadania.

         Marchew zawiera bardzo dużo skalników pokarmowych, zwłaszcza cukru, stanowi bardzo dobrą paszę dla królików. Marchew pastewna jest godną polecenia odmianą, ponieważ zarówno jej korzenie jak i nać można spasać królikom bez żadnych obaw. Marchew stanowi w żywieniu królików bardzo duże znaczenie dietetyczne.

         Brukiew stanowi doskonałą paszę dla królików. Dawniej, gdy była mniej rozpowszechniona jako pokarm dla ludzi, stanowiła podstawę żywienia królików podczas zimy. Brukiew jest mniej wodnista, ma za to większą wartość pokarmową i jest słodsza niż buraki pastewne. Jest także mniej wrażliwa na zamarznięcie.

    Mały królik jedzący marchewkę
    Mały królik jedzący marchewkę
         Pasternak daje bardzo duże plony na glebach o głębokiej warstwie uprawnej. Zarówno liście, jak i korzenie pasternaku stanowią dobrą paszę dla królików. Nie należy ich skarmiać w dużych ilościach, ponieważ prędko przejadają się królikom, które później nie chcą ich wcale jeść.

         Rzepa ścierniskowa nie posiada dużej wartości pokarmowej dla królików, które też jedzą ją raczej niezbyt chętnie. Po mimo to można ją jednak z korzyścią stosować ją jako paszę. Liście rzepy dają się dobrze zakiszać.

         Buraki ćwikłowe nie są najlepszą paszą dla królików. W niewielkich ilościach możemy spasać je bez obaw, skarmianie jednak w większych dawkach działają rozwalniająco na króliki. Króliki jedzą je na ogół niezbyt chętnie.
  • Komentarze (1)
    Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)      [odpowiedzi: 0]
    Temat:

    buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


    Kłaniam się,
    nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
    Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


    Dodaj nowy wątek
    Temat:
    Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 8 =
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    krole.pl © 2023