
Królik w klatce
Hodowcy królików w żywieniu swoich zwierząt wyjątkowo stosują także pasze specjalnie zakupione, produkowane przez przemysł lub stanowiące odpadki przetwórstwa spożywczego. Mogą one znaleźć zastosowanie głównie w gospodarstwach rolnych, gdzie sprowadzono je dla innego inwentarza, przeznaczając dla królików wyłącznie ich część. Wartość pastewna tych pasz i ich znaczenie w żywieniu królików mogą być jednak bardzo duże.
Makuch lniany wpływa doskonale na przebieg linienia i na połysk sierści. Dla osiągnięcia pożądanego efektu wystarczy przy tym już niewielka ilość około 10g -20g makucha dziennie, królikom należy podawać kawałek o wielkości orzecha włoskiego, który dodajemy do paszy miękkiej.
Śruta sojowa (poekstrakcyjna) idealnie nadaje się na
pasze dla królików. Dawka dzienna śruty sojowej powinna wynosić około 40g na jednego osobnika w hodowli.
Makuch rzepakowy jeśli nie zawiera olejków gorczycowych, które czasami w nim występują, nadaje się wówczas na paszę dla królików i może być skarmiany w dość dużych ilościach, dochodzących nawet do 25 g na sztukę dziennie.

Dwa króliki
Otręby pszenne i żytnie stanowią także idealną pasze treściwą dla królików. Ze względu na dość wysoką cenę, stosuje się je wyłącznie jako dodatek zwiększający w karmie ilość potrzebnych składników pokarmowych. Przy zabiegu skarmiania otrąb żytnich należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one wywołać
biegunke u królików. Na ogół otręby żytnie nadają się jako pasza treściwa dla królików, większość hodowców jednak skarmia je wyłącznie w ostateczności.
Mączka z lucerny jest paszą szczególnie bogatą w białko i składniki mineralne , stanowi więc bardzo dobrą karmę zimową dla królików. Karmę tą zadaje się po wcześniejszym zmoczeniu bądź zmieszaną z paszami miękkimi lub z wytłokami buraczanymi. Hodowca powinien unikać zadawania jej w stanie suchym, ponieważ bardzo łatwo może ona spowodować podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, a w szczególności gardła.
Młóto (słodziny piwne) jest bardzo cenna paszą, zwłaszcza przy opasie królików. Świeże, mokre słodziny przy przechowaniu bardzo szybko kwaśnieją , dlatego najlepiej je przechowywać i skarmiać wyłącznie pod suchą postacią. Króliki bardzo stopniowo przyzwyczajają się do tej paszy i do ich większych dawek. Jeżeli skarmiamy świeże młóto w stanie wilgotnym, wówczas należy szczególną uwagę zwrócić na utrzymanie dokładnej czystości i wszystkie nie dojedzone resztki usuwać z
karmideł królików po ich nakarmieniu. Na terenach Francji bardzo często jako karma dla królików jest używana mączka rybna. Wielu z naszych Polskich hodowców, uważa tą karmę za mniej odpowiednią w żywieniu królików.

Królik w klatce na trawie
Kiełki słodowe stanowią doskonałą karmę dla królików. Zwierzęta w hodowli jedzą je bardzo chętnie. Kiełki słodowe skarmiamy w stanie suchym lub namoczone, jako dodatek do paszy miękkiej. Ich wartość pokarmowa odpowiada wartości pokarmowej dobrego siana koniczynowego.
Wytłoki buraczane stanowią doskonałą
paszę dla królików. Króliki wytłoki buraczane jedzą bardzo chętnie zarówno w stanie suchym, zmieszane z ziarnem, jak również i namoczone, jako paszę miękką, posypane otrębami i zmieszane z obierzynami ziemniaczanymi. Wytłoki buraczane to doskonała pasza stosowana przeważnie przez miejskich hodowców królików. Można używać na paszę także wysłodki, zarówno świeże jak i zakiszone. Wysłodki buraczane zakiszają się bardzo łatwo i przechowują się dobrze przez dłuższy czas.
Płatki ziemniaczane stanowią bardzo dobrą i odpowiednią paszę treściwą dla królików. Skarmiać je należy w stanie suchym lub nieco namoczone. Płatki ziemniaczane znajdują zastosowanie zwłaszcza w większych króliczarniach, gdzie zastępują obierzyny i drobne ziemniaki odpadkowe. Duża zaletą płatków ziemniaczanych jest ich wielka trwałość, ale wyłącznie przy ich odpowiednim przechowywaniu.