Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Pasze pochodzenia przemysłowego

krole.pl » Żywienie królików » Inne rośliny używane w żywieniu królików » Pasze pochodzenia przemysłowego

Królik w klatce
Królik w klatce
     Hodowcy królików w żywieniu swoich zwierząt wyjątkowo stosują także pasze specjalnie zakupione, produkowane przez przemysł lub stanowiące odpadki przetwórstwa spożywczego. Mogą one znaleźć zastosowanie głównie w gospodarstwach rolnych, gdzie sprowadzono je dla innego inwentarza, przeznaczając dla królików wyłącznie ich część. Wartość pastewna tych pasz i ich znaczenie w żywieniu królików mogą być jednak bardzo duże.

     Makuch lniany wpływa doskonale na przebieg linienia i na połysk sierści. Dla osiągnięcia pożądanego efektu wystarczy przy tym już niewielka ilość około 10g -20g makucha dziennie, królikom należy podawać kawałek o wielkości orzecha włoskiego, który dodajemy do paszy miękkiej.

      Śruta sojowa (poekstrakcyjna) idealnie nadaje się na pasze dla królików. Dawka dzienna śruty sojowej powinna wynosić około 40g na jednego osobnika w hodowli.

     Makuch rzepakowy jeśli nie zawiera olejków gorczycowych, które czasami w nim występują, nadaje się wówczas na paszę dla królików i może być skarmiany w dość dużych ilościach, dochodzących nawet do 25 g na sztukę dziennie.

Dwa króliki
Dwa króliki
     Otręby pszenne i żytnie stanowią także idealną pasze treściwą dla królików. Ze względu na dość wysoką cenę, stosuje się je wyłącznie jako dodatek zwiększający w karmie ilość potrzebnych składników pokarmowych. Przy zabiegu skarmiania otrąb żytnich należy zachować ostrożność, ponieważ mogą one wywołać biegunke u królików. Na ogół otręby żytnie nadają się jako pasza treściwa dla królików, większość hodowców jednak skarmia je wyłącznie w ostateczności.

     Mączka z lucerny jest paszą szczególnie bogatą w białko i składniki mineralne , stanowi więc bardzo dobrą karmę zimową dla królików. Karmę tą zadaje się po wcześniejszym zmoczeniu bądź zmieszaną z paszami miękkimi lub z wytłokami buraczanymi. Hodowca powinien unikać zadawania jej w stanie suchym, ponieważ bardzo łatwo może ona spowodować podrażnienie błon śluzowych przewodu pokarmowego, a w szczególności gardła.

     Młóto (słodziny piwne) jest bardzo cenna paszą, zwłaszcza przy opasie królików. Świeże, mokre słodziny przy przechowaniu bardzo szybko kwaśnieją , dlatego najlepiej je przechowywać i skarmiać wyłącznie pod suchą postacią. Króliki bardzo stopniowo przyzwyczajają się do tej paszy i do ich większych dawek. Jeżeli skarmiamy świeże młóto w stanie wilgotnym, wówczas należy szczególną uwagę zwrócić na utrzymanie dokładnej czystości i wszystkie nie dojedzone resztki usuwać z karmideł królików po ich nakarmieniu. Na terenach Francji bardzo często jako karma dla królików jest używana mączka rybna. Wielu z naszych Polskich hodowców, uważa tą karmę za mniej odpowiednią w żywieniu królików.

Królik w klatce na trawie
Królik w klatce na trawie
     Kiełki słodowe stanowią doskonałą karmę dla królików. Zwierzęta w hodowli jedzą je bardzo chętnie. Kiełki słodowe skarmiamy w stanie suchym lub namoczone, jako dodatek do paszy miękkiej. Ich wartość pokarmowa odpowiada wartości pokarmowej dobrego siana koniczynowego.

     Wytłoki buraczane stanowią doskonałą paszę dla królików. Króliki wytłoki buraczane jedzą bardzo chętnie zarówno w stanie suchym, zmieszane z ziarnem, jak również i namoczone, jako paszę miękką, posypane otrębami i zmieszane z obierzynami ziemniaczanymi. Wytłoki buraczane to doskonała pasza stosowana przeważnie przez miejskich hodowców królików. Można używać na paszę także wysłodki, zarówno świeże jak i zakiszone. Wysłodki buraczane zakiszają się bardzo łatwo i przechowują się dobrze przez dłuższy czas.

     Płatki ziemniaczane stanowią bardzo dobrą i odpowiednią paszę treściwą dla królików. Skarmiać je należy w stanie suchym lub nieco namoczone. Płatki ziemniaczane znajdują zastosowanie zwłaszcza w większych króliczarniach, gdzie zastępują obierzyny i drobne ziemniaki odpadkowe. Duża zaletą płatków ziemniaczanych jest ich wielka trwałość, ale wyłącznie przy ich odpowiednim przechowywaniu.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 9 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024