Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Wyposażenie króliczarni

krole.pl » Pomieszczenia dla królików » Wyposażenie króliczarni

Biało-czarny królik
Biało-czarny królik


      W klatkach dla królików powinny być umieszczone niezbędne urządzenia wewnętrzne. Szczególnie ważne jest zaopatrzenie klatek w odpowiednie naczynia do podawania karmy, które chronią karmę przed zanieczyszczeniem i zepsuciem oraz przed rozrzuceniem i marnowaniem jej przez króliki.

      Naczynia do zadawania karmy sypkiej i miękkiej(ziarna, mączki pastewne, gotowane ziemniaki itp.) oraz do płynów muszą być ciężkie, aby króliki nie mogły ich przewracać i nosić w zębach. Wewnętrzna powierzchnia naczyń powinna być bardzo gładka, aby można je było utrzymać w czystości. Praktyczne są naczynia stojące na podłodze grubościenne miski z lanego żelaza czy też wypalane z gliny. Duzy ciężar i odpowiedni kształt tych naczyń uniemożliwiają królikom przewracanie ich oraz rozsypywanie karmy. Pod względem kształtu najpraktyczniejsze są na ogół naczynia okrągłe, gdyż mogą być użyte do karmienia kilku lub kilkunastu sztuk równocześnie, np. przy wychowie królicząt i tuczu dorosłych królików. W miejscach gdzie nie możemy zaopatrzyć się w specjalne sporządzone karmidełka lub w razie chwilowego ich braku, nadają się do tego celu kafle piecowe ułożone wewnętrzną stroną do góry.

      Bardzo szkodliwe jest stosowanie lekkich naczyń blaszanych (np. puszek po konserwach), które mają ostre brzegi, o które króliki kaleczą wargi. Powoduje to nie wyjadanie prze nie karmy.

      Siano i pasze słomiaste podajemy królikom za drabinki. Aby uniknąć niepotrzebnego rozrzucania paszy oraz ochronić ją przed zanieczyszczeniem przez króliki wskakujące na wierzch drabinek, musimy pamiętać o zaopatrywaniu drabinek w odpowiednie pokrywy. Możemy też zrobić bardzo praktyczne wiszące kosze na siano, umocowane ruchomo u sufitu klatki. W ten sposób uniemożliwiamy królikom siadanie na koszach i w ten sposób przyczynia się do zachowywania karmy w czystości.      Drabinki do pasz słomiastych wykonujemy najczęściej z grubego drutu, osadzając go w drewnianej lub (lepiej) metalowej oprawie. Użycie drewna na wyposażenie wnętrza klatki dla królików jest mniej praktyczne, zwierzęta bowiem jako gryzonie łatwo uszkadzają sprzęty drewniane.

      Jeżeli karmimy króliki na wolnym powietrzu, można podawać im pasze słomiaste rzucając je pęczkami wprost na ziemię. Ale lepiej i tak podawać karmę w zrobionych wolno stojących dwustronnych jasłach, które opiera się na drewnianych kozłach.

      Czasami hodowcy budując klatki dla królików, zapominają o konieczności osłonięcia frontu ciemnego pomieszczenia gniazdowego z dołu, tuż za drewnianymi drzwiczkami, przez przybicie poprzecznego progu o wysokości około 10 - 15 cm. Jest to ważne ponieważ na wypadek usłania przez królicę gniazda tuż przy drzwiczkach klatki, w braku zastawki już przy pierwszym przeglądzie uzyskanego przychówka gniazdo wypada lub silnie się zniekształca.

Jeśli stosujemy skrzynki gniazdowe (np. wykotniki), należy je umieszczać przy przedniej ścianie klatek, zaopatrując je oprócz wejścia dla samicy w szczelne drzwiczki kontrolne lub podnoszoną do góry przykrywkę.
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 2 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024