Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Pasze używane w żywieniu królików

krole.pl » Żywienie królików » Pasze używane w żywieniu królików

     W żywieniu królików najważniejsze znaczenie mają zielonki, z niewielkim dodatkiem pasz treściwych oraz siana. Do tej grupy zaliczamy rośliny uprawiane w polu na zieloną paszę dla dużych zwierząt, dające duże plony paszy bogatej w składniki pokarmowe.
Króliki jedzące warzywa
Króliki jedzące warzywa


Porost naszych łąk oraz pastwisk składa się z wielu gatunków roślin. Oprócz traw znajdujemy tu wiele roślin motylkowych i rozmaite zioła. Odpowiednio do warunków klimatu, gleby oraz poziomu wód gruntowych obok cennych traw słodkich znajdziemy tu zawsze również trawy kwaśne, sity i turzyce. Ta różnorodność składu roślinności pastwiskowej jest dla królików bardzo korzystna. Niekorzystne jest podawanie królikowi jednego nawet najbardziej wartościowego gatunku roślin.

      Trawy słodkie poznajemy po okrągłych w przekroju, pustych wewnątrz i poprzedzielanych kolankami łodygach. Trawy kwaśne natomiast zawierają rdzeń, mają łodygi trójkątne, bez kolanek.

      Wśród traw słodkich wyróżniamy przede wszystkim trawy wysokie, takie jak:
- kostrzewa łąkowa
- owsik omszony
- tymotka
- wyczyniec łąkowy
Dorastają one do 80 - 120 cm wysokości. Podszycie łąk stanowią trawy niskie, jak np:
- rajgras angielski
- kostrzewa czerwona
- wyklina łąkowa
- mietlica pospolita
- grzebienica
Króliki w klatce podczas jedzenia
Króliki w klatce podczas jedzenia


     Wszystkie te trawy uprawne, jaki i szereg traw dzikich nadają się doskonale na paszę dla królików. Należy jednak pamiętać, że w każdej roślinie zawartość białka oraz soli mineralnych jest w suchej masie w początkach wzrostu o wiele większa niż u roślin starszych. Z wiekiem następuje drewnienie łodyg i liści, im porost traw pastwiskowych jest starszy, tym bardziej zwiększa się ogólna masa roślinna, równocześnie jednak obserwujemy zmniejszenie się w niej procentowej zawartości składników
pokarmowych oraz pogorszenie strawności.
Dlatego rośliny pastewne należy zbierać w początkach kwietnia. Zasada ta jest także ważna przy zbiorze zielonki przeznaczonej do skarmiania w stanie świeżym, jak przeznaczonej na siano czy na zakiszenie.
      Zielonki nie należy kosić na zapas. Zasadą obowiązującą wszystkich hodowców królików jest codzienne koszenie świeżej paszy zielonej i to nie w południe, lecz wieczorem albo ranem, gdy upał nie jest tak wielki. Nie należy również przetrzymywać świeżo ściętej zielonki w worku czy też w większych stosach. Ponieważ w tych warunkach zielonka szybko ulegnie zagrzaniu, przez co stała by się szkodliwa dla zwierząt. Dlatego należy świeżą zielonkę trzymać w razie potrzeby w cieniu w cienko ułożonej warstwie.
Komentarze (2)
Autor: kjankowska74 (2015-06-18 22:21:49)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

jedzenie


czy to mozliwe ze maly kroliczek moglby skubac okrycie lozka typu kac lub karton ??
pytam sie bo moj dzis mi zmarl jest mi smutno i niewiem wlasnie od czego bo mialam go luzem w pokoju ,a moze cos innego zaszkodzilo
prosze o pomoc
[...]
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 2minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023