W żywieniu królików najważniejsze znaczenie mają zielonki, z niewielkim dodatkiem pasz treściwych oraz siana. Do tej grupy zaliczamy rośliny uprawiane w polu na zieloną paszę dla dużych zwierząt, dające duże plony paszy bogatej w składniki pokarmowe.

Króliki jedzące warzywa
Porost naszych łąk oraz pastwisk składa się z wielu gatunków roślin. Oprócz traw znajdujemy tu wiele roślin motylkowych i rozmaite zioła. Odpowiednio do warunków klimatu, gleby oraz poziomu wód gruntowych obok cennych traw słodkich znajdziemy tu zawsze również trawy kwaśne, sity i turzyce. Ta różnorodność składu roślinności pastwiskowej jest dla królików bardzo korzystna. Niekorzystne jest podawanie królikowi jednego nawet najbardziej wartościowego gatunku roślin.
Trawy słodkie poznajemy po okrągłych w przekroju, pustych wewnątrz i poprzedzielanych kolankami łodygach. Trawy kwaśne natomiast zawierają rdzeń, mają łodygi trójkątne, bez kolanek.
Wśród traw słodkich wyróżniamy przede wszystkim trawy wysokie, takie jak:
- kostrzewa łąkowa
- owsik omszony
- tymotka
- wyczyniec łąkowy
Dorastają one do 80 - 120 cm wysokości. Podszycie łąk stanowią trawy niskie, jak np:
- rajgras angielski
- kostrzewa czerwona
- wyklina łąkowa
- mietlica pospolita
- grzebienica

Króliki w klatce podczas jedzenia
Wszystkie te trawy uprawne, jaki i szereg traw dzikich nadają się doskonale na paszę dla
królików. Należy jednak pamiętać, że w każdej roślinie zawartość białka oraz soli mineralnych jest w suchej masie w początkach wzrostu o wiele większa niż u roślin starszych. Z wiekiem następuje drewnienie łodyg i liści, im porost traw pastwiskowych jest starszy, tym bardziej zwiększa się ogólna masa roślinna, równocześnie jednak obserwujemy zmniejszenie się w niej procentowej zawartości składników
pokarmowych oraz pogorszenie strawności.
Dlatego rośliny pastewne należy zbierać w początkach kwietnia. Zasada ta jest także ważna przy zbiorze zielonki przeznaczonej do skarmiania w stanie świeżym, jak przeznaczonej na siano czy na zakiszenie.
Zielonki nie należy kosić na zapas. Zasadą obowiązującą wszystkich
hodowców królików jest codzienne koszenie świeżej paszy zielonej i to nie w południe, lecz wieczorem albo ranem, gdy upał nie jest tak wielki. Nie należy również przetrzymywać świeżo ściętej zielonki w worku czy też w większych stosach. Ponieważ w tych warunkach zielonka szybko ulegnie zagrzaniu, przez co stała by się szkodliwa dla zwierząt. Dlatego należy świeżą zielonkę trzymać w razie potrzeby w cieniu w cienko ułożonej warstwie.