Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Zapobieganie chorobom królików

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Zapobieganie chorobom królików

      Powodzenie w hodowli królików zależy w dużej mierze od umiejętności hodowcy utrzymywania zwierząt w dobrym stanie zdrowia. Straty powodowane przez choroby można znacznie ograniczyć, jeżeli hodowca będzie utrzymywać w królikarni czystość i dbać będzie o higieniczne utrzymywanie zwierząt.
Chory krolik

  •       Króliki są trzymane w zamknięciu od ich urodzenia aż do chwili, gdy jako dorosłe osobniki zostaną poddane ubojowi na futerko lub na mięso. Ze względu na bliskość i stałą styczność pomieszczeń poszczególnych królików choroby zaraźliwe łatwo udzielają się z jednego zwierzęcia na drugie.
          Choroby u królików są mało widoczne i można je zauważyć jak już są w zaawansowanym stadium. Dlatego lepiej zapobiegać chorobą niż je leczyć. Zapobieganie chorobą w hodowli królików jest bardzo ważne, ponieważ można w ten sposób zapobiec wielu schorzeniom . Klatki dla królików powinny być zawsze czyste i suche (powinny być łatwe do czyszczenia). Czyste również powinny być karmidła i poidła (karmidła powinny być takie aby króliki nie mogły zanieczyścić paszy kałem oraz moczem).
          Hodowca musi usuwać z klatek resztki jedzenia (odpadki) po nakarmieniu królików. Nawóz króliczy jest często źródłem zakażenia, gdyż niejednokrotnie zawiera on jaja pasożytów oraz rożne zarazki chorobotwórcze. Dlatego również kał należy usuwać z klatek codziennie. Podłoga w klatkach powinna być tak zbudowana aby mocz królików mógł łatwo ściekać pomiędzy szczebelki. Skrzynki gniazdowe również należy tak urządzić, aby można było łatwo je gruntownie oczyszczać.
          Klatki powinny być szczelne, otwory powinny być tak umieszczone aby jak najbardziej ograniczyć powstawanie przeciągów, które są bardzo szkodliwe dla królików. W razie powstawania szpar w ścianach możemy je uszczelnić w celu uniknięcia przeciągów, oraz aby uniknąć dokuczliwych pasożytów, które w tych szparach mogą się zagnieździć.

    Komentarze (6)
    Autor: ~Rebeka (2015-03-25 23:37:03)      [odpowiedzi: 2]
    Temat:

    jakim wapnem się odkaża podłogę w klatce?


    witam,mam pytanie- jakim wapnem się odkaża podłogę w klatce?czy tylko wapno czy może być coś innego?Co jest najskuteczniejsze?
    Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
    Autor: ~skorupka (2014-01-15 11:30:33)      [odpowiedzi: 2]
    Temat:

    odkażanie


    mam małe pytanko. Czy przy odkażaniu podłogi królików wapnem można ich odrazy puścić do klatki czy najlepiej poczekać kilka minut??? proszę o odpowiedź i z góry dziękuję


    Dodaj nowy wątek
    Temat:
    Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 2 =
    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    krole.pl © 2023