Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Pomieszczenia dla królików

krole.pl » Pomieszczenia dla królików


Pomieszczenie dla królików
      Dobra hodowla królików nie zależy tylko od odpowiedniego doboru materiału hodowlanego i właściwego żywienia zwierząt.
Zwierzętom trzeba zapewnić odpowiednie pomieszczenie. Świeże powietrze jest niezbędne, konieczna jest więc dostateczna wentylacja pomieszczenia, w przeciwnym razie dwutlenek węgla wydychany przez króliki oraz amoniak i siarkowodór wydzielający się z odchodów nagromadzając się w powietrzu czynią je niezdatnym do oddychania.W królikarni musimy unikać przeciągów, gdyż są one bardzo szkodliwe dla królików. Pomieszczenia muszą być jasne, ale nie możemy wystawiać królików bezpośrednio na słonce, wpływa ono niekorzystnie na barwę futerka (króliki uciekają przed silnym światłem).Przyćmione światło korzystnie działa na przebieg tuczu królików.
Króliki przebywające w takim świetle są spokojniejsze i łagodniejsze.

      Króliki są mało wrażliwe na zimno. Podczas zimy ich futerka są bardzo gęste i chronią je doskonale od zamarznięcia. Źle na króliki wpływa temperatura zbyt wysoka. Przegrzanie wywołuje u królików podrażnienie dróg oddechowych. Jeśli mrozy nie są zbyt wielkie, wystarczy zapewnić królikom większą ilość suchej ściółki, a będą czuły się o wiele lepiej.Tylko w przypadku silnych mrozów konieczne jest osłonięcie wolnostojących klatek matami słomianymi lub innym materiałem izolacyjnym.
Latem należy zapewnić królikom cień, ustawiając klatki pod drzewami lub urządzając nad nimi daszki.

      Pomieszczenia dla królików powinny być utrzymywane w ten sposób, aby zachowanie w nich czystości nie było trudne. Tylko w ten sposób zachowamy zdrowie naszych królików.
Dawniej próbowano prowadzić półwolny chów królików na otwartej przestrzeni. Polegał on na ogrodzeniu pewnej przestrzeni przeznaczonej na pomieszczenie zwierząt.
Do zagrody takiej wstawiano budki mieszkalne, w których króliki chroniły się przed deszczem oraz upałem. Praca hodowcy ograniczała się przy tym systemie chowu do ogólnej kontroli życia hodowli króliczej i dostarczania zwierzętom pożywienia.
W takiej króliczarni zwierzęta chowały się półdziko. Prowadziło to do nadmiernych nie kontrolowanych miotów. Hodowca był narażony ciągle na straty powodowane przez zwierzęta drapieżne, jak kuny, koty, psy. Króliki uciekały także przez podkopywanie się pod ogrodzeniem.

      W przypadku gdy do zagrody wdarła się jakaś zaraza, choroba dziesiątkowała stado, ponieważ nie było możliwości odgrodzić zdrowe króliki od chorych, ani przeprowadzić gruntowego odkażania. Czasami w tym przypadku ginęła cała hodowla królików. Chów ciemnych królików w takim systemie nie był możliwy, ponieważ jego futro pod wpływem słońca nabierało rudej barwy.


Klatki dla królików
      Dziś można spotkać jeszcze króliki hodowane półdziko tzn. w zabudowach gospodarskich takich jak stajnia, obora, chlew. W takich warunkach króliki rozmnażają się bez ograniczeń i bez kontroli w bliskim pokrewieństwie, a równocześnie łatwo ulegają różnorodnym zakażeniom i chorobom. W razie ucieczki stanowią plagę dla pobliskich ogrodów. Taki chów nigdy nie będzie przynosił odpowiednich dochodów. Najlepszym sposobem trzymania królików jest system klatkowy, który daje hodowcy możliwość stosowania wszelkich zabiegów hodowlanych oraz środków weterynaryjno- zapobiegawczych, zmierzających do zachowania zdrowia królików.

      Wszelkiego rodzaju klatki dla królików możemy ustawić wewnątrz jakiegoś większego pomieszczenia albo na zewnątrz na otwartej przestrzeni. W obu przypadkach królikarnia może mieć charakter stały lub przenośny. Ustawiając pomieszczenia dla królików na zewnątrz możemy zastosować klatki lekkie, drewniane i ten typ pomieszczeń bywa stosowany najczęściej. Pomieszczenia mogą być też zbudowane mocniej, przy użyciu cięższych materiałów.

      Decydując się na umieszczenie królików na powietrzu musimy zadbać o to aby dane miejsca były chronione przed deszczem, śniegiem, wiatrem oraz kurzem. Frontowa ściana klatki powinna być skierowana na południowy wschód. Korzystne jest umieszczenie królików w pustej szopie, komórce, starym składzie czy też ni używanym chlewiku. Umożliwia to urządzenie dla nich taniej przestronnej zagrody (króliki nie są narażone na żadne zakażenia). Należy jednak pamiętać o wybiegach dla królików (szczególnie przy wychowie młodych). Zarówno na powietrzu i w klatkach powinniśmy chronić nasze króliki przed wilgocią i przeciągiem, ponieważ te dwa czynniki są dla nich zabójcze.

      Wszystkie pomieszczenia przeznaczone na hodowlę królików muszą być wygodne, łatwe w obsłudze, estetyczne oraz powinny odpowiadać danym wymaganiom higienicznym.
Komentarze (16)
Autor: ~~Wiesiu (2023-07-04 10:57:46)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Czy królik musi ślizgać się w kontenerku


Pytam bo nie jestem pewny
Autor: ~Jasminka (2022-08-26 07:17:14)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

poród i młode


mam pytanie i potrzebuje szybkiej odpowiedzi ponieważ moja samiczka urodziła 2 dni i nie wiem ile młode mają mieć stopni
Autor: Gosia (2020-07-11 12:53:19)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

wymiary


jakie wymiary powinna mieć klatka dla królika miniaturki baranka lub Tana?
Autor: ~Julkae (2019-03-26 08:11:53)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

klatka


Czy matce z młodymi wystarczy klatka 135/70/100
Autor: ~Baca (2017-11-09 16:53:28)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Klatka


Klatka ma być przynajmniej 90/75/50 to sa dobre wymiary
Autor: ~radek (2016-11-27 07:57:34)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

garaz blaszany dla królików?


Witam, czy gdybym ocieplil garaz blaszany, zrobil wentylacje, i wstawil okno, moglbym trzymac kroliki w takim garazu? Oczywiscie mialyby jeszcze klatki w srodku.

Autor: ~sniper123fora (2016-10-16 00:49:13)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

Zagroda


Mam pytanie czy mogę trzymać królika w zagrodzie w stajni bardzo często wymieniam mu posciulke a podspodem mam beton czy to muszę budować klatkę czy mogę go ta trzymać czy grozi to chorobą itp.
Autor: ~kara (2016-01-16 23:09:21)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

kuba


Mam pytania moj krolik to baranek czy mozne on przebywac w pomieszczeniu co ma troche otwarte okno w zimam. Nie mam duzo tylko taka mala szpalke
Autor: kjankowska74 (2015-06-14 11:04:25)      [odpowiedzi: 2]
Temat:

klatka


mam pytanko to dla moich krolikow jaka by musiala byc klatka ??
mam rase barany francuskie


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 3minusplus 1 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024