Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~db rada (2024-04-13 13:01:37)
Temat:

JEST SPOSÓB !!!


Zaparzcie szałwię i rumianek na pół szklanki wody a gdy ostygnie małą strzykawką ( bez igły ) wstrzyknijcie królikowi do pyszczka, kilka razy dziennie. Strzykawka lub coś podobnego plastikowa nie szklana bo pęknie w pyszczku. Masujcie też [...]
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Królik holenderski

krole.pl » Rasy królików » Rasy małe » Królik holenderski

      Królik Holenderski należy do malej rasy, wyhodowanej w Holandii. Jest jedną z najstarszych ras królików. Królik Holenderski zaliczany jest do ras futerkowych normalnowłosych. W Polsce rasa ta jest hodowana bardzo amatorsko, z powodu trudności hodowlanych.
     Królik holenderski występuje w wielu odmianach barwnych oraz cechuje się bardzo swoistym, charakterystycznym rysunkiem. Przednia część tułowia królika jest biała a tylna cześć tułowia kolorowa (różna w zależności od odmiany barwnej tej rasy). Tylne kończyny powinny być zakończone w białe 3 - 5 cm skarpetki (mankiety). Uszy oraz górna część głowy powinna być zabarwiona na kolorowo - ta sama barwa, co w tylnej części tułowia królika.

WYGLĄD

     Królik Holenderski posiada harmonijną budowę ciała. Tułów ma walcowaty oraz krępy. Głowę ma mocno osadzoną na krótkiej szyi, jest szeroka oraz krótka, u samic głowa jest mniejsza.
     Oczy królika są wypukłe. Uszy mięsiste, dobrze osadzone oraz owłosione, zaokrąglone na końcach. Ich długość wynosi od 9 do 10 cm.
      Kończyny posiada krótkie. Ogon królika jest prosty, przylegający mocno do tułowia. Samice o wyraźnie delikatniejszej budowie niż samce, nie posiadają podgardla.
     Okrywa włosowa królika holenderskiego powinna być bardzo gęsta, sprężysta, jedwabista, o silnym połysku. Długość włosów pokrywowych około 2,5 cm.
Masa dorosłego zwierzęcia powinna mieścić się w granicach pomiędzy 2,25 a 3,25 kg.

     Barwa okrywy włosowej jest dwukolorowa. Przednia połowa tułowia jest koloru białego, tylna zaś jest kolorowa. Uszy oraz górna część głowy zabarwione są na kolorowo ( ta sama barwa, co w tylnej części tułowia). Kolorowe widoczne plamy znajdujące się po obu stronach głowy powinny mieć kształt owalny oraz powinny obejmować oczy. Plamy te dochodzą aż do szyi. Na przodzie głowy króliki tej rasy posiadają biały klin wchodzący ostrym końcem między uszy, do ich nasady. Biała okrywa włosowa na skokach tzw. króliki mają widoczne mankiety o długości od 3 do 5 cm. Kończyny przednie są białe. Linia oddzielająca na tułowiu włosy białe od pigmentowanych musi być równa, oraz wyraźnie zaznaczona i przebiegać równo przez środek tułowia królika.

Dorosly królik holenderski
Dorosly królik holenderski

WADY DOPUSZCZALNE

     Mało harmonijna budowa ciała. Głowa oraz szyja wydłużona, lekko zaznaczone podgardle u samic. Uszy delikatne, słabo owłosione, o długości od 10 cm do 12 cm. Okrywa włosowa mało gęsta i sprężysta. Niewielkie niezgodności w długości włosów pokrywowych w stosunku do standardowej długości , która wynosi 2,5 cm. Lekkie zażółcenie białej części okrywy włosowej. Zbyt wyraźnie zróżnicowanie barwy okrywy włosowej między partią brzuszną a grzbietową. Małe przesunięcie linii podziału barwy. Ząbkowane lub słabo wyraźne rozdzielenie barwy białej od pigmentowanej. Ząbkowane, nieco dłuższe lub nieco krótsze "mankiety" na skokach. Nie znaczne odchylenia w barwie włosów pokrywowych oraz podszyciowych w pigmentowanej części okrywy włosowej, oczu oraz pazurków w stosunku do standardu danej odmiany.

Królik holenderski na skrzynce
Królik holenderski na skrzynce

WADY NIEDOPUSZCZALNE

      Masa ciała poniżej 2,0 kg lub powyżej 3,5 kg. Widoczne odchylenia budowy ciała oraz głowy w stosunku do standardu rasy (delikatny i wydłużony tułów, spiczasta głowa, długa szyja). Uszy cienkie, zwisające. Długość uszu powyżej 12 cm. Za długie kończyny, wyraźne zaznaczone podgardle. Okrywa włosowa rzadka oraz mało sprężysta. Spore odchylenia długości włosów pokrywowych w stosunku do standardowej długości, która wynosi 2,5 cm. Widoczne zażółcenie, zarudzenie, zabrązowienie białej części okrywy włosowej. Zamazany rysunek głowy. Zbyt duże lub zbyt małe pigmentowanie na głowie. Niewyraźny biały klin na głowie, przechodzący na nasadę uszną królików. Przesunięcie części barwnej do przodu tułowia. Silnie ząbkowany rozdział barwy. Brak mankietów na skokach. Duże odchylenia w barwie włosów pokrywowych oraz podszyciowych w pigmentowanej części okrywy włosowej w stosunku do wzorca danej odmiany. Inna barwa oczu i pazurków niż stabdardowa dla danej odmiany.

W pracy hodowlanej powinniśmy zwracać uwagę na to, aby osobniki, które zostawiamy do dalszej hodowli posiadały jak najwięcej cech zbliżonych do ideału.


Polecamy
Komentarze (12)
Autor: ~Basia (2022-10-05 14:19:01)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Julietka


Nasza Julcia, to najpiękniejszy i najkochańszy króliczek na całym świecie.❤️❤️❤️
Autor: ~Krolicza mamuska (2016-04-25 21:57:04)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Kroliczki


Mam dwie kroliczki holenderki, sa przeurocze, siostrzyczki z bardzo odmiennymi charakterami. Jedna slodka kochana a druga wariatka do ujazmienia ;)
Autor: ~Emilia (2015-06-29 18:15:58)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Królik


Słodki jest i ma piękne barwy :)
Autor: ~a nonim (2015-06-17 13:18:18)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

królik


guwno prawda że trudne w chodowli
Autor: ~ty sama (2015-04-23 13:45:52)      [odpowiedzi: 6]
Temat:

ale jaki zielony


brzydki jak trawa


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 5minusplus 5 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024