Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Kicki (2023-09-13 16:27:03)
Temat:

Kicki angory


Te króliczki są na prawdę śliczne mądre i sprytne mam jednego i są na prawdę kochane przychodzą żeby je tulić i całować dużo czasu trzeba im poświęcać więc jeśli ktoś byśli o takim słodziaku to musi się liczyć z tym że potrzeb [...]
Autor: ~Lukas (2022-05-10 18:04:27)
Temat:

Gazy w jelitach


Witam,oddaliśmy naszego króliczka do kliniki ,gdzie okazało się że ma dużą kule sierści w żołądku i gazy w jelicie ,zdecydowaliśmy się na zabieg,kulka usunięta gazy zeszły ,króliczek czół się coraz lepiej ,że doktor powiedziała [...]
Autor: ~królik_pan (2020-12-06 12:36:42)
Temat:

buraki ćwikłowe uzupełnienie karmy


Kłaniam się,
nie zgadzam się z powyższym stwierdzeniem, że buraki ćwikłowe powodują rozwolnienie i nie są najlepszą paszą dla królików. Rzecz pierwsza w hodowli zrównoważonej nie skarmiamy tylko samymi burakami, czy marchwią, z [...]
Autor: ~Marta (2020-03-04 08:11:16)
Temat:

Re: Jakaś dziwna choroba skóry


Świerzb dZialaj novoscrabin orzez miesiąc ale do veta fingiderm areozol świetny i do tego poproś o zastrzyk z iwermektyną w dawce 300-400 µg/kg m.c., podaną podskórnie co 10-14 dni, po pierwszym zastrzyku najlepiej jest to powtórzyć tak by [...]
Autor: ~Adrian (2018-07-20 19:11:08)
Temat:

Ślinotok


Ślinotok jest typową chorobą królicząt. Występuje najczęściej u młodych, zbyt wcześnie odsadzonych sztuk, które są trzymane w dusznych i wilgotnych klatkach i są karmione dużymi ilościami zabrudzonej lub zagrzanej zieleniny.
< [...]
Autor: ~milena (2015-08-25 12:08:49)
Temat:

zywienie krolia


krolik powinien miec siano24h
mlecze mozna dawac codziennie tak jak siano bo nie ma wogule kalorii
karme cuni complate i herbal co dziennie w malych ilosciach
kolbe mozna kupic raz kiedys z cui complate
krolikowi mozna ku [...]
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Burgundzki

krole.pl » Rasy królików » Rasy średnie » Burgundzki

      Królik Burgundzki należy do starej Francuskiej rasy królików cechująca się bardzo szybkim tempem wzrostu oraz wysoką wydajnością rzeźną, odznaczająca się bardzo dobrym umięśnieniem, dobrymi przyrostami masy ciała, dużą plennością i odpornością. Starania o utrwalenie i uznanie jako rasy królika burgundzkiego rozpoczęto z początkiem XX wieku, oficjalnie uznana została we Francji w 1914 roku pod nazwą fauve de Bourgogne (płowy z Burgundii). Królik burgundzki od początku istnienia hodowany był w celach produkcji mięsnej ale ceniony był również przez przemysł futrzarski ze względu na dość dobrą jakość okrywy włosowej i oryginalną żółtą barwę.

      Obecnie rasa ta jest powszechnie hodowana w krajach europejskich (hodowana głównie we Francji, Włoszech, Belgii, Szwajcarii i Czechach, używana jako materiał do produkcji żywca króliczego), a swoją popularność zawdzięcza bardzo dobrym przyrostom masy ciała, wydajności rzeźnej w granicach 60%, jak również dobrej płodności oraz świetnie rozwiniętemu instynktowi macierzyńskiemu u samic. Zdaniem wielu ekspertów rasa ta jest jedną z najlepszych wśród ras wyróżniających się wybitnymi walorami użytkowymi.

      Dużą popularność królika burgundzkiego w innych krajach sprawiła, że także w Polsce od pewnego czasu można zaobserwować wzrost zainteresowania hodowlą tej cenionej rasy, która jak można sądzić z czasem również w naszym kraju stanie się jedną z podstawowych w hodowli.

      Ubarwienie podobne jak u nowozelandzkiego czerwonego. W Europie występuje duże zróżnicowanie barwy okrywy włosowej od jasno-ceglastej do ciemno-ceglastej. W Polsce wzorzec przyjął umaszczenie włosów pokrywowych piaskowoczerwone, jednolite na grzbiecie oraz bokach. Obwódki wokół oczu, podbrzusze oraz wewnętrzna strona ud i ogon rozjaśnione.

Masa ciała w poszczególnych miesiącach życia
Wiek w miesiącach 3 4 5 6 6 6
Masa w kg 2,1 2,8 3,4 3,9 4,1 4,2



Najniższa dopuszczalna masa ciała królika w wieku 8 miesięcy i powyżej - 3,5 kg; najwyższa - 5,5 kg.



Małe króliki Burgundzkie
Małe króliki Burgundzkie

WYGLĄD


      Królik posiada harmonijna budowa ciała. Tułów krępy, walcowaty, dobrze umięśniony oraz dobrze rozwinięty przód i zad. Okrywa włosowa gęsta, sprężysta, jedwabista. Długość włosów pokrywowych około 3 cm. Barwa włosów pokrywowych piaskowoczerwona , jednolita na grzbiecie i bokach. Włosy pokrywowe wokół oczu, na uszach, wewnętrznej stronie ogona rozjaśnione do koloru jasnokremowego, krocze piaskowoczerwone. Barwa włosów podszyciowych rozjaśniona w stosunku do barwy włosów pokrywowych. Dopuszczalny kolor podszycia w barwie kości słoniowej. Barwa oczu brązowa, pazurki ciemnoszarobrązowe. Głowa mocno osadzona na krótkiej szyi. Głowa królika jest pięknie zaokrąglona z szerokim czołem oraz partią nosową. U samców wyraźnie rozwinięte policzki i kości skroniowe. Uszy mięsiste, silnie osadzone, łyżeczkowate o zaokrąglonych końcach. Długość uszu od 11,5 cm do 13 cm. Kończyny królika mocne, średnio długie. Nogi przednie tak ustawione, że tułów jest podniesiony. Ogon krótki, przylegający do tułowia.



WADY DOPUSZCZALNE


      Budowa ciała królika mniej harmonijna. Głowa oraz szyja wydłużona. Uszy długości około 13 - 13,5 cm. Okrywa włosowa mniej gęsta, sprężysta oraz jedwabista, niewielkie odchylenia w długości włosów pokrywowych w stosunku do długości standardowej 3 cm. Barwa okrywy włosowej czerwona, pojedyncze białe włosy. Małe odchylenia w barwie oczu i pazurków w stosunku do wymagań wzorca.



Królik Burgundzki na trawie
Królik Burgundzki na trawie

WADY NIEDOPUSZCZALNE


      Masa ciała królika poniżej 3,5 kg lub powyżej 5.5 kg Mało harmonijna budowa ciała. Głowa wąska na długiej szyi. Uszy cienkie, spiczaste, słabo osadzone, o długości powyżej około 13,5 cm. Okrywa włosowa rzadka oraz mało sprężysta. Występowanie w okrywie kępek białych włosów. Biała barwa okrywy włosowej na piersiach, wewnętrznej stronie nóg oraz podbrzuszu. Brak lamowania na obwódkach oczu oraz uszu. Podszycie białe lub lekko niebieskawe, z wyjątkiem dopuszczalnego białego podszycia na spodzie ogona. Barwa oczu, pazurków inna jak wzorcowa.
Polecamy
Komentarze (11)
Autor: ~Burgund (2020-11-22 22:38:28)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Nowozelandzki Czerwony


na zdjęciu głównym jest królik rasy nowozelandzki czerwony a nie żaden burgund.
Autor: ~kicka (2020-06-06 10:57:47)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Królik


taki burgundny bardzo ładny ten kolor taki wyrazisty
Autor: ~kicka (2020-06-04 22:57:41)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

kiceuk


czy macie jakąś hodowle królów w swoim domu czy na farmie
Autor: ~kicka (2020-05-18 14:47:58)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

jak pomóc królikowi oswoić stres


włącz spokojną muzyke głaszcząc królika na rękach a jak
krolik gryzie jest rozbrykany to kwestja twojego zachowania to jest powód gwałtownych
nie przyjemnych zdarzeń dla krolika a jak chcesz zrobić poprawe nie mosiszgo trzym [...]
Autor: mlodyhodowca (2020-04-30 10:00:51)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Błąd


Poprawcie ten błąd zdjęcie które pokazaliście przedstawia królika rasy nowozelandzki czerwony.
Autor: ~Kusy (2015-05-17 13:48:14)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

Karygodny błąd!


Kolego, który pisałeś ten artykuł,czy Ty widziałeś kiedyś burgunda? Od kiedy królik na zdjęciu to burgund? Wprowadzacie ludzi w błąd tym zdjeciem. Burgund ma absolutnie inna budowę.
Proszę o zaktualizowanie zdjęcia, gdyż króli [...]
Autor: ~robi (2015-04-26 08:21:27)      [odpowiedzi: 3]
Temat:

Rosół


Oj kobieto chyba nie jadłaś jeszcze rosołu z królika !


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 7 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2024