Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Szynszyl mały

krole.pl » Rasy królików » Rasy małe » Szynszyl mały

Królik szynszyl mały
 • WYGLĄD
 • HODOWLA

 • Królik szynszyl mały
        Rasa królika szynszyl mały została uzyskana poprzez krzyżowanie królików rasowych i zwykłych mieszańców we Francji na początku XX wieku przez N.J Dybowskiego. Do krzyżowania zostały wykorzystane króliki o barwie niebeskiej oraz szarej. Szynszyl mały należy do królików ras małych, waga dorosłego osobnika wynosi około 3,3 kg.

        Hodowcy po raz pierwszy królika tej rasy zobaczyli na wystawie w 1913 roku w miejscowości Saint-Maur, a następnie po wystawie w 1914 roku w Paryżu króliki rasy szynszyl mały zaczęły być wysyłane do innych krajów, w celu ich hodowli.

        Szynszyl mały swoją nazwę rasową zawdzięcza szynszyli południowoamerykańskiej do której ma bardzo podobna okrywę włosową. Szynszyla połudiowoamerykanska była bardzo ceniona w przetwórstwie futrzarskim gdzie także godne miejsce zajął w późniejszym czasie królik szynszyl mały.

        Hodowcy w szczególności z europejskich terenów bardzo chętnie powracają do chowu ras starych królików i nie tylko oni ponieważ u nas w Polsce oraz w Czechach i na Słowacji szynszyl mały cieszy się dużą popularnością jako królik zaliczany do ras starych.  WYGLĄD

        Królik szynszyl mały charakteryzuje się masywnym, krótkim ciałem. Waga ciała wynosi od 2,5 do 3,3 kg. Głowa królika jest szeroka i krótka, najbardziej jest to widoczne w okolicach czoła oraz nosa, samica posiada mniejszą głowę od samca. Szyja królika jest bardzo krótka, trudno ją w ogóle zauważyć pod warstwą futra. Okrywa królika jest bardzo gęsta o długości około 3 cm. Szynszyl mały ma krótkie ale bardzo silne i mocne nogi. Uszy bardzo mięsiste i mocno owłosione ich długość wynosi od 9 do 10,5 cm. Inne cechy charakterystyczne tej rasy są takie same jak u szynszyla wielkiego.  Króliki rasy szynszyl mały w klatce
  Króliki rasy szynszyl mały w klatce

  HODOWLA

        Hodowla tej rasy królików bardzo szybko się rozpowszechniała, w 1919 roku były one hodowane nawet w Stanach zjednoczonych. W okresie międzywojennym chęć hodowania tej rasy jeszcze bardziej wzrosła, zaczęły powstawać nawet inne odmiany barwne szynszyla małego. W 1925 roku powstała odmiana barwna - hawana, która w późniejszym czasie tzn. w 1933 roku została uznana za zupełnie nową rasę (szynszyl hawana). Wyhodowana została także odmiana barwna niebieska, która niestety prawdopodobnie nie przetrwała do dziś, a jeżeli nawet gdzieś występują to uznawane są jako unikaty.

        Królik szynszyl mały naszych hodowlach spotykany jest do dnia dzisiejszego. Charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością mięsną. Hodowcy tych królików przykuwają duża uwagę do odiany barwnej swoich podopiecznych. Królik szynszyl mały posiada trzy odcienie na swoim futrze, tj. barwa jasna, średnia oraz ciemna. Hodowcy doradzają że do hodowli warto brać króliki o odcieniu futra średnim, ponieważ te króliki posiadają najwięcej międzybarw (są to przejścia na futrze właśnie od jasnego, poprzez średni do ciemnego - takie refleksy). Międzybarwy występujące na futrze szynszyla małego są bardzo pożądane według wzorca rasowego.

  Królik rasy szynszyl mały
  Królik rasy szynszyl mały
        Po mimo samego wyglądu królika i sposobu dbania o niego, nie możemy zapominać o odpowiedniej pielęgnacji naszych zwierząt. Króliki powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki hodowlane, dobre schronienie, przystosowane pomieszczenia, klatki oraz poidła i karmidła. Nie możemy zapominać o pielęgnacji futerka. Trzeba dbać także o zapewnienie odpowiedniej karmy aby móc zapewnić odpowiednią dietę żywieniową naszym podopiecznym.
  Polecamy
  Komentarze (5)
  Autor: ~kicka (2020-06-06 11:36:13)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  Królik


  królik tej rasy to mały słodziak
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~maja (2020-04-28 14:22:13)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  jak pomóc królikowi


  zaszczep na pomór króliczy i na muksomatoze ja mojego szczepiłam ale mnie drogo wyszło prawie 500
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~aw. (2019-07-04 11:34:47)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  moja Szarusia


  mam takiej samej rasy królika 3 letnia samiczka i bardzo nią kocham
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~magda (2015-03-24 20:55:24)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  :-)


  Kocham cie wiesz
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
  Autor: ~milenka (2015-03-24 20:54:58)      [odpowiedzi: 0]
  Temat:

  krolik


  Super krolis
  Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.


  Dodaj nowy wątek
  Temat:
  Autor: Napisz wynik działania: 4minusplus 6 =
  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  krole.pl © 2023