Krole.pl - hodowla królików, informacje i porady dla hodowców

Najciekawsze komentarze
Autor: ~Maria Bratus (2014-12-28 20:54:05)
Temat:

nie zgadzam sie z tym ze krolica ktora jak ma ponizej 4 mlodych jest malo wydajna


Mnialam krolice ktora w pierwszym mniocie ukocila tylko dwa malenstwa kolega mowil zebym jej sie pozbyla bylam uparta i ja zostawilam i dobrze zrobilam w drogim mniocie ukocila mi 8 maluchow moja teoria nieraz pierwszy mniot moze byc maly zeby drogi [...]
Autor: Janek (2013-05-17 15:37:58)
Temat:

Od czego zacząć hodowlę królików?


Witam,

kilka dni temu przeszedłem na emeryturę. Myślę, że będę miał teraz sporo czasu, a że mieszkam na wsi i mam 1,34ha działkę (na której mieszkam) chciałbym zająć się hodowlą królików. Mam pomieszczenie gospodarc [...]

Złamania u królika

krole.pl » Hodowla królików » Choroby królików » Choroby powodowane nieodpowiednim pielęgnowaniem » Złamania u królika

Dwa młode króliki
Dwa młode króliki
      U młodych królików złamania kończyn zdarzają się najczęściej, jeśli są one trzymane na podłodze rusztowej. Kończyna najczęściej ulega złamaniu kiedy królik włoży ją do szczeliny w podłodze. Złamania takie mogą występować u królików dorosłych. Najczęściej zdarza się to kiedy hodowca źle dba o klatki w których przebywają zwierzęta (gdy podłoga w klatkach wypróchnieje). Złamania kończyn u królików są dla nich bardzo bolesne. Na chorej nodze królik nie może się opierać i skacze na trzech pozostałych, podczas gdy złamana wisi bezwładnie. Złamana noga jest gorąca i obrzmiała.

Młody biały królik
Młody biały królik
      Jeśli odpowiednio zadbamy o złamaną kończynę naszego królika, mamy duże szanse aby go wyleczyć w 100%. Na nogę trzeba założyć odpowiedni opatrunek unieruchamiający i usztywniający chorą kończynę. Aby zrobić to w należyty sposób, musimy zestawić najlepiej jak potrafimy końce złamanej kości, sprawdzając czy powierzchnie złamania ściśle i całkowicie przylegają do siebie. Następnie z dwóch stron trzeba przyłożyć do złamanej kończyny kawałki tektury lub cienko wystrugane deseczki. Całość należy owinąć cienko watą, a następnie opaską lub paskiem czystego płótna.

Królik stojący na kończynach dolnych
Królik stojący na kończynach dolnych
      Dobrze jest zastosować opaskę gipsową, którą przed założeniem moczy się w wodzie, a następnie szybko owija się nią chorą część kończyny królika. Gdy założony gips stwardnieje, daje trwały i bardzo pewny opatrunek. Nakładając opatrunek na złamaną kończynę należy zawsze unieruchomić oba sąsiednie stawy poniżej oraz powyżej miejsca złamania, w przeciwnym razie odłamki kostne pomimo opatrunku będą się przemieszczały, co spowoduje nie prawidłowe zrośnięcie się kości. Po upływie 10 dni opatrunek zdejmujemy ze złamanej kończyny, ponieważ zazwyczaj jest on już nie potrzebny.

      Ponieważ króliki nie chętnie znoszą jakiekolwiek opatrunki - usiłują je zrywać, zrzucać itd. Dlatego zalecane jest chronienie opatrunku, poprzez zakładanie na jego wierzchnia stronę kawałka miękkiej skóry.
Nie zaszkodzi, a na pewno pomorze smarowanie opatrunku królika
preparatami mającymi dla niego wstrętny smak,
np. nalewką aloesową (według recepty lekarza).
Polecamy
Komentarze (3)
Autor: ~domeno12 (2016-04-04 19:59:52)      [odpowiedzi: 0]
Temat:

pokrycie


z tym kryciem to zalezy czy chcesz miec króliki rasowe czy tez nie .
Komentarz nie posiada autoryzacji. Może zostać usunięty.
Autor: pawlo621 (2014-04-12 20:52:22)      [odpowiedzi: 1]
Temat:

pokrycie i zaufanie kroli


Witam
Dopiero sie rozkrecam i nie wiem czy moja samiczka która sie mnie boi, nabierze do mnie zaufania ? Jeszcze nurtuje mnie czy samiec musi byc tej samej rasy co samiczka którą spladnia


Dodaj nowy wątek
Temat:
Autor: Napisz wynik działania: 1minusplus 10 =
Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
krole.pl © 2023